Çaltepe Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Kangal Çaltepe Köyü - Çaltepe Köyü Hakkında Bilgiler - Çaltepe Köyü ResimleriÇaltepe, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski adı ZERK'tir ve genel çevresinde bu adla anılır.Köy, adını hemen kuzeyinde olan iki tepeden almaktadır, tepeler çatal şeklindedir. Bundan dolayı köyün adı ÇALTEPE olmuştur. Köy halkının geneli Malatya Hekimhan'ın Basak köyünden gelmiştir. Bir kısmı da buradan Kuşsaray, Karaözü ve Hacıbektaş köylerine gitmiştir.

Kültür

bir alevi bektaşi köyüdür.

Coğrafya

Sivas iline 99 km, Kangal ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 124
1997 117

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünlerinlerinde başta buğday üertilmekte olup, nohut ve mercimek gibi ürünlerde yetiştirilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Kemal Akdağ
2004 - Bayram Durgun
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz