Çaltepe Köyü Manavgat Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Manavgat Çaltepe Köyü Bilgileri - Çaltepe Köyü Hakkında - Bolhasan Köyü - Çaltepe Köyü Tanıtımı - Çaltepe Köyü ResimleriÇaltepe,Antalya Manavgat ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MANAVGAT

İl:ANTALYA

İle Uzaklığı:120 km

İlçeye Uzaklığı:95 km

Rakım:450 m

Nüfus:

2000:578
1997:552

Tarihi

Köyün tarihi ve adının nereden geldiği bilinmemektedir. Ancak, köyün eski adının Bolhasan olduğu bilinmektedir.

Coğrafya

Antalya iline 120 Km., Manavgat ilçesine 95 Km. uzaklıktadır. Çaltepe köyü, Köprülü Kanyonu'nun başlangıç noktasından Isparta il sınırına kadar uzanan doğayla kuçaklaşmış şirin bir köydür.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak dağların denize parelel uzanması ve köyün, dağların arkasında kalması yüzünden akdeniz ikliminin etkisi azalmıştır.

Kültür

Köyde her yıl Ekim ayı içerisinde Kekik Festivali düzenlenmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Çaltepe köyü, ülkenin önemli milli parklarından biri olan Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Bölgede Çaltepe köyünün yaylalarında yaygın olarak Origanum minutiflorum kekik türü bulunmaktadır. Kekik fabrikası yapılmış olup faaliyete henüz geçirilmemiştir. Çaltepe Köyü'nde yıllık olarak 250-300 ton civarında kekik toplanmaktadır.

Muhtarlık

Çaltepe'nin, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: TUĞRUL NERGİZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (242) 771 10 47
Cep Telefonu: 0 (537) 964 79 07

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

Köyümüzün mahalleleri

1- Tolhan mahallesi
2- Sulu mahallesi

Köyümüz Hakkında

Köyümüz meşhur Köprülü Kanyonu'nun başlangıç noktasındadır.
Yıllık 200 ton civarındaki kekik üretimi ile Türkiye kekik üretiminde önemli bir yere sahiptir.
Ayrıca köyümüzün balı çok kalitelidir.Zira kekik balı olup doğal olarak katkısız üretilmekte şifalı, leziz ve çok hoş bir rayihaya sahiptir.
Her yıl ekim ayı içerisinde (son 3 yıldır Milli Parklar Müdürlüğü'nün katkıları ile) KEKİK FESTİVALİ düzenlenmektedir.
Yerel imkansızlıklar sebebi ile doğa turizmine elverişli,doğal bir güzellik cenneti olan köyümüzün tanıtımı yeterince yapılamamaktadır.Ama sizlerin çalışmaları ile Türkiyemin güzel köylerini insanlarımız tanımaktadırlar.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz