Çaltı Köyü Çarşamba Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Samsun Çarşamba Çaltı Köyü - Çaltı Köyü Hakkında - Çaltı Köyü Tanıtımı - Çaltı Köyü ResimleriÇaltı, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ÇARŞAMBA

İl: SAMSUN

Tarihi

Köy, adını sahil şeridinden sonra, kumluk arazi de yetişen dikenli çaltı ağacından almaktadır. Köy, Cumhuriyet döneminden sonra, bataklıkların DSİ tarafından kurutulması neticesinde tarım arazileri sel baskınından kurtarıldığında, kesin yerleşime açıldığı bilinmektedir. Köy Çaltı Köyü`nün Karadeniz`le olan sahil şeridi vardır. Bu sahil şeridi kıyı plajları için çok uygun olup, özellikle Asarcık`lı göçmenlerin yaşadığı, Asarcık Mahalle`sinden giden yoldan deniz`e gidilmesi tavsiye olunur. Sahil de yazları işletilen ve balığın her çeşidini bulabileceğiniz küçük deniz gazinoları vardır.Köy, sahil şeridi boyunca, karadan tatlı su bataklıkları ve göllerle çevrili olduğundan, kış aylarında kanatlı kuş türü avcılığı yapılır. Tatlı su yatakları yaz aylarında, DSİ nin açtığı kanallar yüzünden, tamamen kuruduğundan tatlısu balıkçılığı bitmiştir.

Kültür

Çarşambanın diğer köylerinde olduğu gibi düğünlerde en mühim yemek "keşkek"`tir. Keşkek iyicins buğday yarmasının sulu kazanca kaynatılarak, güdel denilen kürek görünümlü bir nesne ile devamlı karıştırılarak pişirilir. Bu karıştırma ile yarmalar lapa bir hal alır, sonra bu lapa nın içersine kemiksiz tavuk eti ilave edilir. Karıştırma işi devam eder. Tabaklara servis edilen keşkeğin üzerine eritilmiş tereyağı ( yayık yağı)dökülür.Bu yemeğin sıcak olarak yenilmesini tavsiye ederim.
Coğrafya

Samsun iline 30 km, Çarşamba ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy sahil şeridinde olduğu için özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yağmur sıkıntısı çekilir. Çünkü Deniz yağmur bulutlarını Karadeniz`i çevreleyen canik dağlarına sürükler. Kışın soğuk ve yazın da ılık rüzgar hemen hemen günün her saatinde denizden karaya eser.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1218
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özallı yıllardan sonra kapalı besi ahırlarının yaygınlaşması neticesinde köy halkı kalkınmış olup, kum mahallesi halkının yukarı köylere amele olarak gitmeleri sona ermiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: SALİH YEDİYILDIZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (362) 852 01 38-852 03 13
Cep Telefonu: 0 (532) 374 56 00

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Köy 1984 yılında Ahubaba Köy`ünden ayrılarak "Çaltı" adını almıştır.

2009 - Salih Yediyıldız
2004 - Salih Yediyıldız
1999 - Temel Hallaç

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz