Çambaşı Köyü Kelkit Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşhane İli Köyleri - Kelkit Çambaşı Köyü - Çambaşı Köyü Hakkında Bilgiler - Çambaşı Köyü ResimleriÇambaşı, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Eski adı hınzuri olan köyün yeni adı ormanlık alanın çok olmasından dolayı çambaşı olarak değiştirilmiştir. çambaşı köyü kelkit in ilk köylerinden birisidir bayburt sancak beyliyi döneminde köyün nüfüsü sadece 3 hane imiş ve o dönemde yörede deyirmen sadece bu köyde varmış.

Kültür

Cambasi Köyüne has yemeklerin basinda sadece bizim köyde yetisen, bir nevi yabani prasa diyebilecegimiz KIRIS YEMEGIdir. Kirislik Cal adiyla bilinen dagda yetisen bu yabani prasa genellikle ilkbahar aylarinda toplanir. Cok lezzetlidir, üstelik prasa gibi rahatsiz edicide kokmaz.Ekmek olarak KÖMBE´yi köye özel bir ekmek olarak belirtmek gerekir.Cökelek cökerttikten sonra arta kalan odun atesinin altina üzerine sac kapatilarak gömülen hamurdan yapilir.Eskilerde köyde Önden Gitme Yarisi denilen ve SÜVEREK ile MERTEKLEIK yollarinin ayrildigi KARAPAHAR BOGAZI´nin cikisinda köyden ilk gidenin diktigi tarladan en son gelenin yiktigi LIGO taslarindan bahsedilir. Bu gelenegin sebebini Rahmetli Annem söyle aciklardi;yani önden giden taslari dikerdiki "ben önden gittim gelin bana yetisin, rizkinizi erkenden arayin." son gelende yikardiki" ben en sonuncu artciyim, hamederek taslari yikiyorum". KÖYE AIT KELIMELER;1-EGIS:köyde hamur yoguran hanimlarin kullandigi bir nevi spatula.2-HALTA:yeni dogan buzagilarin boynuna takilan süslü boyun bagi.3-CEMEK:cift süren kisilerin sabana yapisan topragi kazimakta kulllandikari spatula.4-GEM:harmanda sapla samani ayirmakta kullanilan alti keskin taslar cakilmis döven.5-KOZ:yeni dogan kuzularin konuldugu köcük agil.6-KEM:eek:tlardan yapilan ve ot baglamakta kullanilan ip.6-MASTA:hayvanlari sürmekte kullanilan ucu civili uzun sopa.

Coğrafya

Gümüşhane iline 85 km, Kelkit ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Köyümüzün iklimi tipik Karadeniz ikliminden ziyade Erzincan Ovasina yakinligi nedeniyle karasal iklimlede karisim göstermektedir. Mesala Karadeniz sahili bol yagis alirken, köyümüze okadar yagmur yagmaz.Karadenizin kendine has sulak iklim yapisi bu bölgede biraz daha azalir, sahilde yetisen her cesit meyve ve sebze köyümüzde yetismez veya baskaca özellikler gösterir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 895
2000 558
1997 2832

Köy halkimizin nüfusunun il ve ve ülke tahmini dagilimi %45 civari istanbul Kartal civarinda ikamet etmektedir ve %35 civarida yurt disinda bulunmaktadir %20 civarida basta köyümüz ve cevre il ve ilce olmak üzere Türkiye nin bircok bölgesinde ikamet etmektedirler

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ve yurtdisi ve istanbulda bulunan köy halkininda köye ekonomik büyük katkilari vardir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Neşat Ayyıldız
1999 - Sabri AYYILDIZ
1994 - Sabri AYYILDIZ
1989 - Servet ŞİMŞEK
1984 - Servet ŞİMŞEK

Altyapı bilgileri

Köyde Ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyonşebekesi yeni yapilmistir.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her evde telefon vardir. Saglik Ocagi yoktur, ancak kadrosu atanmamis Saglik Evi bulunmaktadir.Amatör ligde top oynayan "CAMBASI SPOR KULÜBÜ" adinda amatör futbol kulübü, faal iki bakkaliyesi, iki kahvehanesi, Meteorolojiye bagli hava durumu ölcüm istasyonu mevcuttur.Tamamlandiktan sonra cürümeye terk edilen KUR´AN KURSU, ehliyetsiz ellerde mahvolup giden KOOPERATIFI´de ayrica yürek yakan birer degerdir.Köyün Camisi 1964 yilinda yenilenmis, kesme tastan yapilmistir.1988-89 yillarinda minarede eklenmistir.Ayrica Ilkögretim Okulu yeni binaya kavusturulmustur. Son yillarda özellikle gurbetciler tarafindan köye yeni ve modern binalar yapilmakta CAMBASI KÖYÜ yeni bir cehreye bürünmektedir.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz