Cambaz Köyü Andırın Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1

Cambaz Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Cambaz Köyü Andırın Bilgileri - Cambaz Köyü Hakkında - Cambaz Köyü Tanıtımı -Cambaz Köyü Resimleriİlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ

Köy Muhtarı:Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Kahramanmaraş
Bilgiler
Nüfus 597 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 46400
Alan Kodu 0344
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Web Sitesi

Cambaz, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Cambaz köyü çevre olarak Rıfatiye, Tahta, Değirmendere, Karapınar köyleri arasında yer alır. Cambaz köyü Güzelbeyli, Kızıloluk ve Gedik obalarının oluşur. Tarihî Çavuşoğlu ve Hıdırlı kaleleriyle ilgi çeker.

Cambaz, Andırın ilçesine bağlı bir köydür. Aslen Avşar boyuna mensuptur. Köye adını veren Cambazlı cemaati, 16. yüzyılda Halep bölgesinde yaşayan Köpekli Avşarı'nın en önemli obalarından biri olan Aydoğmuşlu Avşarının bir obasıdır


Kültür

Köy düğünleri ile ünlenmiştir. Düğünlerde kız kaçırma oyunu, serçe oyunu oynanır. Düğün olmayan zamanlarda ise halk dilinde Kısır Düğün diye adlandırılan Düğün Gecesi de düzenlenir. Her yıl Cambaz'da çivi çakma yarışmasıdüzenlenir. Yörenin en namlı ustaları bu yarışmada hünerlerini gösterir.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 140 km, Andırın ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Torosların uzantısında bulunan bir orman köyüdür. Bitki örtüsü karaçam ormanıdır, yükseklerde karaçam yerini yerel adı mezda olan iğne yapraklı ağaçlar alır. Köyde fındık, hurma, ceviz, elma, kiraz, erik, zeytin, ayva, armut, defne, kızılcık, şeftali yetiştirilmektedir. Köy yerleşkesindeki yükselti farkı çeşitli meyvelerin yetişmesine olanak sağlamaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 277

Ekonom

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıkile ustalığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Muzaffer BENLİ
1999 Muzaffer BENLİ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu ilk kısmı vardır ve ayrıca taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ,kanalizasyonu yoktur.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilizedir. Köyde elektrik vardır ve sabit telefon vardır..


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz