Çamköy Köyü Dursunbey Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çamköy Köyü Dursunbey Bilgileri - Çamköy Köyü Hakkında - Çamköy Köyü Tanıtımı - Çamköy Köyü Resimleri

İlçe: DURSUNBEY - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: İBRAHİM YILDIRIM

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/301

1997/286
İle Uzaklığı:

63 km
İlçeye Uzaklığı:

14 km
Rakım:

770 m
Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 301 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10800
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Dursunbey
Web Sitesi

Çamköy, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün geçmişi ile ilgili bilgi bulunmamaktadır....

Kültür

Köy halkı gelenek görenek örf ve adetlerine son derece bağlıdır.Yerleşik yörük kültürü hakim olsada hayvancılık yapanlar yine de yaylacılık yapmaktadır.Daha çok örf ve adetler düğün ,bayram ve diğer cemiyetlerde daha çok ortaya çıkmaktadır.Kadınlar 3 etek denilen elbiselerinden vazgeçmezler başlarına paralar takarlar ve yazmaları oyalıdır.Daha çok doğa renklerinin yer aldığı renk tonlarını tercih ederler Kırmızı ,mavi yeşil gibi..kullanılan türkçe temiz bir türkçedir.Düğünler üç gün üç gece sürer bol eğlence içinde geçer.Düğünlerde gece meydan ateşi yakılır.Küçük orta oyunları düzenlenir yaratıcı zekanın en güzel örnekleri burada sergilenir...Düğünlerde vazgeçilmez yemekler şunlardır: Etli nohut,yufkadan yapılan tirit,nohutlu pilav,hoşaf,helva gibi..yemeklerde büyük sofralar kurulur vebirarada aynı tabakdan yemek yenir ki kaşıkları bile tahtadan olmasına dikkat edilir.Küçükbaş hayvancılık yapıldığı için etleri düğünlerin vazgeçilmezidir.Köyde ahenk çok önemlidir..imece(meci)halen uygulanır.Yaşlılara saygı son derece önemlidir onlar evde başköşeye oturur ve sözleri her zaman dinlenir.Çocuk yetiştiriciliğine önem verirler kız erkek ayrımı pek yapılmaz kızlarda erkekler kadar cesur ve gözüpekdir.Ata binerler erkeğin yaptığı tüm işleri onlarda yaparlar.Kültürünü korumak içinde gereken neyse yapılır..tüm örf ve adetler çocuk daha küçükken aşılanır.Buda şehre göç edenler olsa bile aslını unutmayan nesiller yaratır ki köyüne geldiklerinde hiç köyünden uzaklaşmamış gibi hareket ederler.Tabi kültürün tamamını burada anlatmak zor olur yaşamak gerekir. Ayrıca Hacıahmet pınarı ile yakın köy olduğundan gelenek ve görenekler aynıdır. Kardeş köyümüz olan Akbaşlar köyüne de katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Coğrafya

Balıkesir iline 63 km, Dursunbey ilçesine 14 km uzaklıktadır.Selimağa ve Hacıahmetpınarı köyüyle komşudur.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 397
2000 346
1997 357

Köyde normalde daha fazla nüfusu olup Bursa, Balıkesir ve Bandırma gibi önemli büyük şehirlerde ikaamet etmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son araştırmalarda Camköy de özel müteşebissler tarafından mermer bulunmuştur. Bu yıl üretime geçilmesi planlanmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İbrahim Yıldırım
1999 - Halil Çelik
1994 - İbrahım Yıldırım
1989 - İbrahim Yıldırm
1984 - halil çelik

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz