Çamlıbel Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zonguldak Köyleri - Alaplı Çamlıbel Köyü - Çamlıbel Hakkında Bilgiler - Çamlıbel Köyü ResimleriÇamlıbel, Zonguldak ilinin Alaplı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı önceden Kevken Köyü olarak geçmekteydi sonradan köyün adı Çamlıbel Köyü olarak değişmiştir. Kesin olmamakla beraber köy ahalisinden bazıları "kevken" adının mezarlık anlamında olduğunu söylemektedirler. Bu yüzdende bu adın mezarlık olmasından rahatsız olan köy ahalisinin kendileri isteyerek köylerinin adlarını değiştirdikleri sanılmaktadır.

Kültür

Köyümüzün mutfağı ağırlıklı olarak unlu(buğday ve mısır) ürünlerden oluşmaktadır. Peynir, yoğurt gibi süt ürünleri halk tarafından üretilmektedir. Mevsiminde ise Osmanlı Çileğin'i unutmayalım. "Su böreği, kabaklı börek, bazlama, çizleme, kömeç ekmeği, tarhana çarbası, uğmaç çorbası, pide türleri, malay, cevizli ev makarnası, simit, beyaz baklava, mısır ekmeği" gibi yemekler yörenin unlu ürünlerinden yapılan yemekleridir. "Mantar,karamancar(karalahana),zılbıt,"gibi sebzeler ise yörede değişik biçimlerde(çorba,sarma,zeytinyağlı)yemeği yapılan yiyeceklerdir. "Ev makarnası, erişte, tarhana, salça, kurutulmuş meyve ve sebze" geleneksel beslenmenin temel öğeleridir. Kahvaltı genellikle "Kuşluk Vakti" yaplır. Sulu yayım (tarhana çorbası) sebze yemeği, pekmez, ceviz gibi kalori besinlerden oluşan kahvaltıdan sonra öğle yemeği yenmez. Akşam yemekleri ise çorba,sebze ve etlilerden oluşur. Karadeniz mutfağına özgü kara lahana ve mısır köyümüzde çok tüketilir. Halkın çok tükettiği ıhlamur çayı, halk arasında "Moskof Çayı" diye adlandırılır. Köyümüzün ormanlık alanda olması, yörede yoğun bir biçimde kestane yetişmesini sağlamaktadır.

Coğrafya

Zonguldak iline 64 km, Alaplı ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsim yağışlı geçen yörenin yükseklikleri iğne yapraklı (köknar, çam), daha aşağıları yayvan yapraklı (kayın, meşe, kestane, karaağaç, ıhlamur, kavak), akarsu kenarları da kavak, söğüt ağaçlarıyla kaplıdır. Bu ana yeşil dokuyu orman gülü, pırnal meşesi, çoban püskülü, defne, kocayemiş, kızılcık, kiraz, funda, ayı üzümü, kuşburnu, böğürtlen, dağ çileği, eğrelti otu orman altı bitli örtüsü tamamlamaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 418
1997 390

Ekonomi

Geçimini fındık, sebze, meyveden yani tarımdan ve hayvancılıktan sağlar. Fabrikalarda işçi olarak çalışanlar ve kendi işinde çalışanlarda vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mithat MANDACI
2004 - Mithat MANDACI
1999 -
1994 -
1989 - (KÖLE)
1984 - (KÖLE)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kapatıldığı için işlev görmemektedir bu yüzden taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz