Çamoba Köyü Yenice Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yenice Çamoba Köyü - Çamoba Köyü Hakkında - Çamoba Köyü Tanıtımı - Çamoba Köyü Resimleri


Çamoba, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: YUNUS ARAS

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu:
0 (537) 639 7578

Tarihi

Köyün adı köy içindeki asırlık çam ağaçlarından gelmektedir.Köyü Çanakkale ovasından gelen karakeçili yörük(yürüyen türk)leri kurmuş.Kuruluşu yaklaşık olarak miladi 1843 yılına rastlamıştır.Türkiye Cumhuriyeti'ninkuruluşundan bu yana yerleşik hayata tarım ve hayvancılıkla geçinerek devam eden çamoba köyü 2000 yılında elim bir yangın sonucu yaklaşık 20 hane 226 baş küçük hayvan büyükbaş hayvanlar 2 adet traktör ve asırlık çam ağaçları ne yazık ki küle dönmüştür.bu süreçten sonra dönemin Yenice kaymakamı sayın Ömer ULU'nun akılcı yerleşim politikasıyla köy İsviçre ALP DAĞI'NDAKİ gelişmiş dağ köylerini andırmıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında :köyün keşkeği son derece leziz temiz hazmı kolay olup yemekli cemiyetlerden önce mutlaka köy imamı Ümit YAVUZ Hoca efendi ve Hacı mehmet AKTEN tarafından Allah rızası için mevlid-i şerif-i muhammedi okunur.Düğün,dernek,hatim merasimi ve ramazan-kurban bayramlarında köyün GÖNEN,BANDIRMA,ÇANAKKALE,YENİCE,İSTANBUL,BURSA VB yerlerdeki köylü hemşeriler tarafından birlik beraberlik havasında çoşkuyla kutlanır.Bayramda köyde kurulan salıncak meşhurdur.

Coğrafya

Çanakkale iline 125 km, Yenice ilçesine 26 km uzaklıktadır.Gönen ilçesine 35 km uzaklık vardır. Bandırma 80 bursa 150 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde kışlar sert geçmektedir.Su kaynağı bol ve temizdir,lezizdir.Köyde asırlık çam ağaçları 2000 senesinde Ballıçay'da başlayıp Taban'da biten elim yangın sonucu yok olmuştur.Ama devletin akılcı ve ilkeli ağaçlandırma politikasıyla 40 sene sonra köy eski yapısına yakın bir yapıya sahip olabilecektir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 113
2000 160
1997 154

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Arıcılık.büyük-küçükbaş hayvan bakımı tamamen naturel yemlerle olup hayvanların eti sütü son derece lezizdir.köyün büyük çoğunluğu emekli olup vatanına milletine dinine imanına bağlı atatürkçü zihniyeti temel alan insanların ikamet ettiği güzel ve doğal yaşama imkânı geniş olan müstesna bir köydür.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde adsl bağlantısı son sürat internet mevcuttur.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz