Çampınar Köyü Turgutlu Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1

Çampınar Köyü Turgutlu Manisa konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Turgutlu Çampınar Köyü Bilgileri - Çampınar Köyü Hakkında - Tepeköy Köyü - Çampınar Köyü Tanıtımı - Çampınar Köyü ResimleriÇampınar ,Manisa Turgutlu ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: TURGUTLU

İl: MANİSA

İle Uzaklığı:46 km

İlçeye Uzaklığı:16 km

Rakım:120 m

Nüfus:

2000:444
1997:571

Tarihi

Köyün eski adı Tepeköy dür Köyü beş kardeş kurmuştur. Beş kardeş Musul Kerkük Osmanlı Topraklarından çıktıktan sonra Manisa Turgutlu ya develer eşliğinde gelmişler ve şu anki bulunduğu yerde kurulmuştur.

Kültür

Köyün Kendine has düğünleri vardır, düğünleri alaylı olarak yapılır kız almalara davul zurna eşliğinde gidilir ve çok eğlenceli geçer. sosyal faaliyet olarak köyde futbol yaygındır. köyün kendine ait futbol sahası vardır. civar köylerle futbol turnuvaları yapılır ve bu turnuvalarda birincilikleri ve kupaları dereceleri vardır. öyle kendine has meşhur yemeği yoktur herşey yapılır. ama bi yemek ismi duymak isterseniz ebem aşı denilen yokluk zamanında gök domates ve birzda olmuşu, soğan ve yağ ile kavrularak olan ve hala zaman zamnan o dönemleri hatırlamak için bazı kişilerce devam edilen eski bi gelenektir

Coğrafya

Manisa iline 46 km, Turgutlu ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca 2007 yılında çal dağına kurulan maden işletmeciliğinde çalışarak ekonomisine katkıda bulunan insanlarıda mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Okul 1949-1950 eğitim öğretim yılında hizmete açılmıştr. okulda üç derslik vardır. ilköğretim 1.2.3.4.ve 5. sınıflar eğitim görmektedirler 6-7-ve 8.sınıflar İzzettin köyünde eğitimine devam etmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak görevli personel yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz