Çandık Köyü Kozan Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çandık Köyü Kozan - Çandık Köyü resimleri -Çandık Köyü hakkında - Çandık Köyü tanıtımı Adanaİlçe: KOZAN - İl: ADANA


Köy Muhtarı: ADİL ŞAHİN


Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

Çandık, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Çandık köyü, adını 16. yüzyılda Halep bölgesindeki Aydoğmuşlu Avşarlarının bir obası olan Çandık cemaatinden almıştır. Çandık Avşarları, anılan yüzyılda Sis bölgesinde (Adana'nın Kozan ilçesi) bulunuyorlardı. Çandık köyü, bu Avşarların kurduğu bir köydür. Çandıkların bir bölümü daha sonraki dönemlerde bulundukları bölgeden ayrılıp başka yerlere göç etmişlerdir. Mesela Kayseri merkezde (bir dönemin ünlü politikacısı Mehmet Yazar bu ailedendi), Tarsus'ta, Antep-Araban ve Elazığ-Keban ilçesinde Çandıklara rastlanır.ba aşiretin 20 yüzyılın sonlarına dogru cankırı ya da dagıldıgı ve tarikat şeyhi kemel oglu osman candik in oraya yerleştiyi söylenmekte ve seyehat namesinde soyunu yürütecek torunu soner candik in geleceyi rivayette,

Coğrafya

Adana iline 75 km, Kozan ilçesine 7 km uzaklıktadır. Ulaşım ilçeye traktör taksi ve kamyon ile yapılmaktadır. Köy yerleşim olarak şehire yakın olduğu için dolmuş ya da otobüs işlememektedir. Herkes kendi arabasıyla şehire inmektedir. Olmayanlar ise komşularından isteyip işini görmektedir. Köy ulaşımı 1990 yılına kadar kum yol üzerinde yaparken dönemin muhtarının yoğun çabası ile asfalt olmuş ve 3 farklı dönemde de onarım çalışması yapılarak son derece modernize edilmiştir. Ulaşım yolu üzerinde deliçay adındaki ırmağın yaptığı taşkınlığı önlemek için köy sakinleri ve muhtar Adil ŞAHİN'ın yoğun çabası ile modern bir köprünün yapımı gerçekleşmiş ve şu anda ulaşım o köprü üzerinden yapılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde iklim genel olarak Akdeniz olsa da son zamanlarda küresel ısınmanın etkisiyle yağmurlar nisan ve mayıs ayına doğru kaydığı görülmüş ve bu durum köy ekonomisine darbe vurmuştur.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 |- 2000
1997

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, [[hayvancılık| ve nakliyaya dayalıdır. Köy son yıllarda dışarıya büyük oranda işçi sevkiyatı yapmaktadır. Köy insanının ikinci bir geçim kaynağıda Köy Muhtarı Adil ŞAHİN'in büyük katkılarıyla her hane bir traktör ve bir Saman Makinası sahibi olup, diğer illerin saman ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca köy halkının yarıya yakını nakliyecilik işi ile uğraşmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu 1983 yılına kadar kuyulardan sağlanıyordu. Köy muhtarının yoğun gayreti ile her mahalleye bir çeşme kurulmuş ve 5 tane çeşme 1990 yılına kadar köye hizmet veriyordu. 1990 yılında ise her eve verilen su artık köyü şehir havasına sokmuştur. Yine 1989 yılında köyde 1 tane olan telefon sayısı 1997 yılına gelindiğinde her eve verilmiş ve böylece artık köy kendini tamamen şehir kültürünün içine atmıştır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye Köy Muhtarı Adil ŞAHİN'in büyük katkıları ile Yeni Cami ve dekorasyonu ile birlikte Köy İmamının ikamet edeceği bir adet Konut ile birlikte Cenaze Yıkama aracı ve Köy Yolunu Kozan ilçesine bağlayan 150 metre uzunluğunda köprü yaptırılmıştır.Ayrıca Çandık Köyü Cami Şadırvanı ise Çandık ali ailesinin katkılarıyla yaptırılmıştır.

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz