Çandır Köyü Demirci Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Demirci Çandır Köyü Bilgileri - Çandır Köyü Hakkında - Çandır Köyü Tanıtımı - Çandır Köyü ResimleriÇandır ,Manisa Demirci ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: DEMİRCİ

İl:MANİSA

İle Uzaklığı:205 km

İlçeye Uzaklığı:25 km

Rakım:1000 m

Nüfus:

2000:207
1997:220

Tarih

Köyün kökeni yörüklere dayanır. Bir rivayete göre,köyün alt tarafında bulunan dereye musa adında bir yörük yerleşir, burada çadırını sık sık sel alır. Daha sonra köyün şimdiki bulunduğu yere taşınır. Burası daha yüksek olduğu için burada yaşamını sürdürür. Yörük Musa bir zamanlar derede yaşadığı için şimdilerde oraya da musalar deresi denir.

Coğrafya

Manisa iline 205 km, Demirci ilçesine 25 km uzaklıkta şirin bir köydür.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Çandır bol tarım arazilerine sahip bir köydür.Bu yüzden yetiştirilen tarım ürünleri de çeşitlilik kazanmıştır.Son 5 yılda kiraz köylüye umut olmuştur.Bir çok tarlaya kiraz fidanları dikilmişir.Şimdilerde o fidanlar kirazlarını vermeye başladı .Köylü kiraz sayesinde biraz daha rahata kavuştu.Köyde ,arpa,buğday,mısır tarımı da yapılıyor.Köylünün toplu tarım yaptığı yerlerse bahçeler.Köyden 15,20 dakika uzuklıktaki bahçelerde de sebze yetiştiriliyor.Fasulye,domates,patates,patlıcan,bi ber,kabak bunlardan bazıları.Bahçe adlarından bir kaçı; KESTANELİK,DEĞİRMEN DERESİ ,UMRAK ..Kestanelik,adından da anlaşılacağı gibi kestane ağaçlarıyla donanmış bahçe.Bahçe kestane çoğunlukta olmak üzere devasa ceviz ağaçlarını da barındırır.Burada ki bahçesini sulamak için gelen köylüler ceviz ve kestane ağaçlarının gölgesinde sırasını beklerler. Çandırda son bir kaç yıla kadar hayvancılık yapılmaktayken son yıllarda hayvancılık bırakılmıştır.Hayvancılık yapan köylülerde sürülerini satmışlardır.Kesim girmesinden dolayı küçükbaş hayvancılığa son verılmiştir.Büyükbaş hayvancılık ise devam etmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Selahattin GÖKKAYA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 02364716213
Cep Telefonu: 05356468921

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak KULLANILMAMAKTADIR.Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz