Çankaya Üniversitesi Hakkinda Bilgiler [Cankaya Uni'de Yasam,Ulasim,Barinma,Beslenme,Sosyal Yasam]

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çankaya Üniversitesi


Tarihçe

Çankaya Üniversitesi, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur. Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanuna eklenen 9.7.1997 Tarih ve 4282 Sayılı Kanunla, 4 fakülte, 2 enstitü, 1 meslek yüksekokulu ve 3 araştırma uygulama merkezi ile 1997-1998 öğretim yılında faaliyetine başlamıştır. Eğitim dili, Hukuk Fakültesi dışında, İngilizce'dir. Öğrencilerden yabancı dil bilgisi yeterli olmayanlar 1 yıl süre ile İngilizce Hazırlık Okulu'na devam ederler.

Yurt ve Barınma

Çankaya Üniversitesi kampüsü bünyesinde, modern fiziki olanakları ile yüksek standartlara sahip Petek Kız Öğrenci Evi 2000-2001 açılış yılı kampanyasıyla yeni eğitim öğretim döneminde hizmete açılmıştır. Petek Kız Ögrenci Evi'nde her türlü konfora sahip tek ve çift kişilik odalar, özel suit seçenekleri ve apart daireler bulunmaktadır. Bu mekanlarda; Kişiye özel sınırsız, ücretsiz internet erişimi Kablolu yayın, her odaya özel televizyon, Dahili hatlı telefon, Her odaya müstakil duşakabinli banyo, 24 saat sıcak su, Buzdolabı, mutfak, mutfak ünitesi, Kişiye özel bilgisayar donanımına uygun çalışma masaları, bulunmaktadır. Ön büro hizmetleri Bakım, onarım ve temizlik hizmetleri, 24 saat güvenlik hizmeti, Revir Lobide kartlı telefonlar, acil durumlarda resepsiyondan arama olanagı, 134 ayrı noktadan internet erişimi, Etüd odasında özel çalışma masaları ve internet bağlantılı bilgisayarlar, Ortak kullanım alanında; oturma grupları, büyük ekran televizyon, dvd ve music box, Çamaşırhanede; kullanıma açık yıkama, kurutma makinaları ve ütüleme olanağı, Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve spor kompleksi üyeliği ÜCRETSİZ dır, Öğrenci evine ait özel otopark. Öğrencilerin akademik kariyerine ve yaşam kalitesine olumlu katkılar sağlayacak; Yarı olimpik kapalı havuz, eğitim havuzu, Güneşlenme terasları, Tenis kortu, Fitness, sauna, Teras ve Bilardo Sport's cafe, Müstakil bahçe ve yeşil alanlar, bünyesinde bulunmaktadır.

Kütüphane

�Çankaya Üniversitesi Kütüphanesi 1997 yılında üniversitenin kuruluşu ile eş zamanlı olarak 1 Müdür ve 1 memur ile yapılanma çalışmalarına başlamıştır. Bu süreç içerisinde kütüphanemizin açık raf düzeni ile kullanılmasına, sınıflama sistemi olarak LC (Library of Congress)�nin uygulanmasına ve hizmetlerin de elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak, BLISS-PC programının satın alınmasına karar verilmiştir.
1997 Aralık ayında kurulan kütüphanemiz 40 kişilik kullanım kapasitesi ile bir mekana sahip olmuştur. 1998 yılı içerisinde alt yapı çalışmalarımızın tamamlanmasına devam edilmiştir. Bu süre zarfında I.L.L. (Inter Library Loan) Kütüphanelerarası Ödünç Verme Sistemi hayata geçirilmiştir. Aynı yıl, materyallerin MARC formatında otomasyona aktarılarak 1998 Nisan ayında 500 adet materyalden oluşan koleksiyonu ile fiili olarak hizmet vermeye başlamıştır.
1998 Mayıs ayı itibarı ile Çankaya Üniversitesi Kütüphanesi Yönergesi kullanım esasları belirlenerek kabul edilmiştir. 21 Mayıs 1998 tarihinde kütüphanemiz resmi olarak kullanıma açılmıştır.
1998-99 öğretim yılında kütüphanenin fiziksel olarak büyümesi, daha rahat hizmet verebilmesi ve kütüphaneye daha kolay ulaşılabilmesi için, giriş katında; aynı anda 100 kişiye çalışma olanağı sağlayan 500 m2�lik bir alana taşınılmıştır. Kütüphane personel sayısı 4�e yükselmiştir. Genel olarak 1999 yılında kütüphane olarak işlerliliğini kazanmıştır.
Bu hızlı büyüme sonucunda Üniversiteye yakışır bir kütüphane binasına ihtiyaç duyulmuştur. 1999-2000 yılları içerisinde ön hazırlığı ve çalışmaları yapılarak 2000 Aralık ayında, Üniversitemiz 300 öğrenci 30.000 kitap kapasiteli 1250 m2�lik kullanım alanına sahip olmuştur. Mekanın büyüklüğü bölümlerin oluşmasını da beraberinde getirmiştir. Bu doğrultuda önceki yıllarda varolan Ödünç Verme, Reserve ve Katalog birimlerinin yanısıra Süreli Yayınlar, Sağlama ve Referans birimleri de eklenerek modern bir üniversite kütüphanesi haline gelmiştir.
2000-2001 öğretim yılında kütüphanemiz; 1 müdür, 3 memur, 4 kütüphanecilik mezunu ile toplam 8 kişi olmuştur. Aynı yıl içerisinde yapılan istatistiklerden elde ettiğimiz veriler doğrultusunda 40.980 kişinin kütüphanemizi ziyaret ettiği ve bu rakamın 13.884�ünün kütüphane materyallerini ödünç alarak kullandığı geriye kalan kısmının da kütüphane içerisinde araştırma yaparak ya da kaynaklardan fotokopi çektirerek faydalandıkları saptanmıştır. Sistemdeki kayıtlı basılı materyal sayımız 8185 dir. Bunun yanısıra 178 adet Compact Disk, 74 adet Disket, 6 adet Audio Kaset , 125 adet Süreli Yayın mevcuttur. Hafta içi: 08:30 - 19:30 Hafta sonu: (Cumartesi) 10:00-16:00 saatleri arası açıktır.�
 

#2
Teknoloji

Çankaya Üniversitesi eğitim verdiği alanlarda gelişmiş donanımlı laboratuarlara sahiptir. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün gözetimi altındaki 3 adet interaktif bilgisayar laboratuvarı, 2 adet SUN laboratuvarı, 1 AUTO-CAD laboratuvarı, 1 network laboratuvarı, 1 elektronik laboratuvarı ve 1 dil laboratuvarı ile Matematik-Bilgisayar Bölümünün gözetimi altında 1 Mat-Lab Laboratuvarı mevcuttur. Tüm bilgisayarlar, üniversite kampüsünü saran omurga ağı ile birbirine ve İnternete bağlıdır. Öğrenciler not bilgilerine internet üzerinden ulaşabilmektedirler.

Beslenme

Üniversitede ki bir restorant ve 800 kişilik bir café - fast food merkezi öğrenci ve personele hizmet vermektedir.

Sağlık

�Üniversitenin Sağlık Merkezinde 2 Pratisyen Hekim, 1 Hemşire, 1 Uzman Psikolog, 1 Sekreter ile 8.30-12.00 / 13.00-17.00 saatleri arasında; Hazırlık Okulumuz da ise; 1 Hemşire 8.30-12.00 / 13.00-17.00 saatleri arasında, 1 Psikolog ile 8.30-12.30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.

Kampus Hayatı

Ulaşım

Burslar

Çankaya Üniversitesi'nin dört yıllık lisans programlarında, ÖSYS kılavuzunda açıkça belirtildiği üzere, burslu programlar bulunmaktadır. Burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, İngilizce Hazırlık programında geçirebilecek süre dahil olmak üzere Çankaya Üniversitesinde öğrenimlerine ve derslere devam ettikleri sürece öğretim ücreti ödemezler. Burslu programa yerleştirilen öğrencilerden ÖSS-SAY puan türünde Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alanlara, yıl sonundaki genel not ortalamaları dört üzerinden ikinin altına düşmediği sürece, her yıl 9 ay süre ile ayda 500 ABD Doları karşılığı Türk Lirası, 251-2000 içinde yer alanlara ise aynı koşul ve sürelerde ayda 200 ABD Doları karşılığı Türk Lirası Başarı Bursu verilir. Burslar karşılıksızdır. Bu miktarlar 2001 - 2002 öğretim yılı için geçerli olup, daha sonraki öğretim yıllarına ait başarı bursu miktarları her yıl Mütevelli Heyetince belirlenir. Başarı Bursu dışında, Üniversiteye burssuz olarak yerleşen öğrenciler arasından her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre üstün başarı gösteren öğrencilere, o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere Akademik Başarı Bursu verilir. Burslar karşılıksızdır. Part -Time Çalışma Olanakları Çankaya Üniversitesi'nin bilgisayar laboratuvarları, kütüphanesi ve spor salonlarında öğrencilerin part-time görevlendirilmeleri mümkün olmaktadır. Part-Time çalışma ile ilgili işlemler "Çankaya Üniversitesi Öğrencileri Kısmi Süreli (Part - Time) Çalışma Yönergesi" ne göre yapılmaktadır.
 

#3
Kulüpler

Amatör Film ve Fotoğrafç ılık Topluluğu
Atatürkç ü Düşünce Topluluğu
Basın Yayın Topluluğu
Bilgisayar Topluluğu
Bilimsel Düşünce Topluluğu
ç ankaya UltrAslan-üni
Dans Topluluğu
Ekonomi Topluluğu
Endüstri Mühendisliği Topluluğu
Felsefe Topluluğu
Folklör Bilimi Toplulğu
FRP-Bilim Kurgu Topluluğu
İletişim Topluluğu
İş ve Kariyer Klübü
İşletme Topluluğu
Kayak Dağcılık ve Snowboard Topluluğu
Kişisel Gelişim Topluluğu
Kültür ve Sanat Topluluğu
Matematik Topluluğu
Müzik Topluluğu
Rehberlik Topluluğu
Resim Topluluğu
Tiyatro Topluluğu
Uluslararası Ticaret Topluluğu

Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
ingiliz Dili ve Edebiyati (Burslu) (DİL)
MatematikBilgisayar (SAY)
MatematikBilgisayar (Burslu) (SAY)
Mütercim-Tercümanlık(İngilizce)


Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi (Burslu)

iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi
iktisat (EA)
iktisat (Burslu) (EA)
işletme (EA)
işletme (Burslu) (EA)
Siyaset Bilimi ve Uluslararasi ilişkiler (EA)
Siyaset Bilimi ve Uluslararasi ilişkiler (Burslu) (EA)
Uluslararasi Ticaret (EA)
Uluslararasi Ticaret (Burslu) (EA)


MühendislikMimarlik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (SAY)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Burslu) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (SAY)
Endüstri Mühendisliği (Burslu) (SAY)
İç Mimarlık