Canova Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1

Canova Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Zara Canova Köyü - Canova Köyü Hakkında Bilgiler - Canova Köyü ResimleriCanova, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy, 1402 Ankara Savaşı'ndan önce Timur'un Sivas'a saldırması üzerine o zamanki Sivas'ın beş kapısından biri olan Cancun kapısı civarında oturanların Sivas'ı terk ederek mola verdikleri ilk yere yerleşmeleri ile kurulmuştur. Köyün ismi muhtemelen Cancun ismin gelmektedir. Orta Çağ'da tarihi İpek Yolu köyün yakınlarından geçmektedir. Köy, Alman haritacı Kiepert'in çizmiş olduğu haritada aynı adla belirtilmektedir.

1960 yılına kadar Cencin olan köyün ismi, o yıl gerçeklene ihtilal ile Bulakbaşı olmuştur. Bulakbaşı ismi ise 1988 yılında Canova olarak değiştirilmiştir. Köyde isminin herkes birbiriyle cana yakın kardeş gibi olduğu için köyün ismi Canova olduğu rivayet edilir.

Kültür

Her yıl 19 Haziran günü, köyde şenlikler düzenlenir, sanatçılar sahne alır ve yöresel halaylar çekilir. Yaz mevsiminde köyün dernek şenliği Mehmet Akif Ersoy piknik alanında düzenlenir.Çekilişler yapılır.Çocuklar arasında yarışmalar yapılır.Şarkıcılar gelir türkü söyler köylülerde yöresel halayları çekerler. Köyümüze yeni bir cami yapılmaya başlanmaktadır.Su şebekesi de kurulmak üzeredir.Artık köyümüz susuz kalmayacaktır.

Coğrafya

Sivas iline 53 km, Zara ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köyün içinden Kızılırmak Nehri geçmektedir. Tödürge Gölü kıyısındadır ve Köroğlu Mağaraları vardır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köye girişi sağlayan yol, Irmağın Yolu
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 226
1997 232

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Yahya Şahin
2004 - Yahya Şahin
1999 - Ahmet Durna
1994 - Osman Şahin
1989 - Mehmet Yıldız
1984 - Mehmet Yıldız

- M.Ali ÇELİK
- H.Hüseyin YILMAZ
- Ahmet YILDIZ
- Mustafa KOÇAK
- Ali ÖNDER
- Mehmet VURAL
- Şaban YILMAZ
- Duran UĞUR

Köyde 1955 yılında taş duvarlarla inşa edilmiş cami bulunmaktadır. Köyedeki Camii'nin eski olması ve yeterli kapasiteye ulaşmaması nedeniyle köyde yeni bir Camii inşaatına başlanmış ve Haziran 2009'da bitmesi planlanmaktadır.

Cami Görevlisi İmam Hatip :(1988-...) - AHMET YEĞİN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz