Çardak Köyü Manavgat Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Manavgat Çardak Köyü Bilgileri - Çardak Köyü Hakkında - Çardak Köyü Tanıtımı - Çardak Köyü ResimleriÇardak ,Antalya Manavgat ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MANAVGAT

İl:ANTALYA

İle Uzaklığı:60 km

İlçeye Uzaklığı:41 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:1071
1997:1048

Tarihi

Koyumuzun adı şurdan gelmektedir. Koyumuze ilk yerleşen kişiler köye geldikleri zaman ağaçtan çardak yapıp çardak üzerinde konaklamışlar.Yer şekilleri de bu yerleşime müsait olduğu için köy halkı uzun süre çardak üzerinde barınmışlardır.Bu yuzden köyümüzün adı çardak olarak alınmaktadır.

Kültür

Köyün köklü bir kültürü gelenek ve görenekleri vardır. Düğünlerede oku denilen bir davetiye dağıtılır.Okuyu alan kişi düğüne bütçesine göre bir hediye ile katılmak zorundadır.düğün yemekleri çorba etli fasülye ya da nohut , Pilav salata ve en önemlisi keşkek denilen buğdayın dibeklerde dövülmesi ile yapılan bir yiyecek türüdür

Coğrafya

Antalya iline 60 km, Manavgat ilçesine 41 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: KUTDİSİ MUTLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (242) 779 11 50
Cep Telefonu: 0 (537) 625 74 28

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz