Çarıkmahmutlu Köyü Kula Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kula Çarıkmahmutlu Köyü Bilgileri - Çarıkmahmutlu Köyü Hakkında - Çarıkmahmutlu Köyü Tanıtımı - Çarıkmahmutlu Köyü ResimleriÇarıkmahmutlu ,Manisa Kula ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KULA
İl: MANİSA

İle Uzaklığı:137 km

İlçeye Uzaklığı:18 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:256
1997:268

Tarihi

Köyün adı rastgele konmuş çalık soyadıyla alakası olmayıp sadece bir mahalleye takılan lakaptan dolayı çarıkmahmutlu olmuştur.

Kültür

Köy, dağınık bir yerleşim yapısına sahiptir. Bu da köylünün sık sık bir araya gelmesini engellemekte, kültürel oluşumları olumsuz yönde etkilemektedir. Köy kahvesi, köy evi yoktur. Köyün en meşhur yemeği höşmerimdir. Özellikle organik armudu meşhurdur.

Coğrafya ve ulaşım

Manisa iline 137 Km., Kula ilçesine 12 Km. uzaklıktadır. Köy, Kula ile Alaşehir ilçelerinin arasında kalmıştır. Bu yüzden her iki ilçeden de ulaşımı vardır. Köye Kula'dan sadece pazartesi günleri çarşı içinden pazara gelen köylülerin arabasıyla ulaşılabilmektedir. Alaşehir'den de köye araba yoktur. Ancak salı günleri Alaşehir pazarına gelen köylülerin arabalarıyla ulaşım mümkündür.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları oldukça sıcak geçer.Kışları soğuk geçer.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday, arpa, armut köyde en fazla yetiştirilen tahıl ve meyvelerdir. Hemen her evde 50 küçük baş, 10 büyük baş hayvan yertiştirilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Adem OZDEMIR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu:0538 816 27 59Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz