Çatalağzı Köyü Ahlat Bitlis

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ahlat Çatalağzı Köyü Bilgileri - Çatalağzı Köyü Hakkında - Ğının Köyü - Çatalağzı Köyü Tanıtımı - Çatalağzı Köyü ResimleriÇatalağzı ,Bitlis Ahlat ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: AHLAT

İl:BİTLİS

İle Uzaklığı:77km

İlçeye Uzaklığı:8km

Rakım:1940 m

Nüfus:

2000:134
1997:0

Eski ismi ĞININ dir. 1970/80li yillarda bölgedeki isim degisimlerinden nasibini almistir.

Tarihi

Tarihi çok net bilinmemekle beraber bir Ermeni köyü olduğu söylenir. Eski iki ermeni yerlesim yeri olan Cibravank ve gocavank köyümüze cok yakindir. 90 li yillarda köyden göc baslamis ve ilk cikan mehmet seitdir. sonra geylo gil de cikinca köy köylükten cikmis ve göcleri hizlandirmistir. Sonra sirasi ile sevkilar da köyü terk etmis feto abdilacavusun mase ve ibrahim gilde gitmis: Köyde simdi Emo okto ve kemo kalmis. Köy tarihinin en büyük düsmani saxgi köyüdür. Köylüler kökeni saxgiye dayanan Kamo dan cok cekmislerdir.

Kültür

Eskiden kadin kavgalarinin cok meshur oldugu ve kavga da kullanilan argonun dünyanin hicbir yerinde rastlanamayacagi türdendi. Malesef biz köyden cikali ve birde evde kalmis kizlarin koca bulmasi bu kültürü yok olma ile karsi karsiya birakmistir. Bu argoya örnek olarak:arabalarin altinda kalasan parcaların gıdık gıdık ola karşima gele. bunun en iyimser olanlarindan birisi idi. Çortisiyle meshur olan köyümüzün diger yemekleri helise dolma kofte kabak dolmasi...

Spor

Gaban stadi meşhur olan köyümüzde bu sayede bir cok amatör futbolcu yetistirmistir. Emo, Reyho, Feto, öndö, erdo, geylo, keno, yavo, bunlara verilecek örneklerdir. Hatta Sumo ile Paşenin abdullah az kalmisti profesyonel olacaklardı. Atletizmde de cok basari olan köyümüz altyapiya cok önem vermekteydi. Özellikle çimende ceviz elma kiraz çalarken bahçe sahibi antrenörlerimiz kahraman ve haydarin gelmesi ile kosu antremanina baslar ve antrenörlerimiz koşamayacak duruma gelinceye kadar devam ederlerdi.koşucu olarak meşhur koşucular çıkmıştır fehmi koçak feyzullah aslan yavuz özbek vedat aslan garaçı yurdunda yapılan güreşlerde meşurdur o sayade birçok güreşçi çıkmıştır yunus özbek bunlardan biridir

Coğrafya

yerlesim yeri düz ve uzun olup 2 mahalleden olusmaktadir. En yüksek tepesi nergizli ile kayabasidir. Köy cesmesinden baslayan ve asagiya akan bir su vardir ve bu su yüzünden cok kafalar kirilmistir. Bitlis iline 77 km, Ahlat ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Mimari

Evler genelde tek ve iki katlı olmakla beraber alt kat bodrum denen kiler olarak kullanılmaktaydı. Evlerin tümü ahlat tasi ile yapılmıştır. Tuvaletler evlerin dışında idi. Evler genelde oturma odası, yatak odası ve misafir odası odalarından oluşmaktadır.

İklim

yazlari sicak ve kurak kislari ilik ve gunesli geçmektedir Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. <<< Bu önceden yazilmis ama ek olarak kislari cok soguk gectigi ve insanlarin kisin genelde issiz olmasi dolayisi ile baharlari köyümüzde 1990 li yillara kadar nüfüs patlamasi yasanmistir.

Cevrecilik

Köyümüzde isinma icin bio dogal isinma yöntemi kullanilarak cevreye en az düzeyde zarar verir. Bu isinma yöntemi tamamen dogal olup tümüyle yok olmaktadir ve sürekli yeniden üretilebilir. Zaten bunu köyümüze girer girmez miss gibi bio kerme ve tezek kokusunu alarak farkedersiniz.

Ekonomi

Ekonomosi geçimsel tarim ve hayvanciliga bağlidir. Ayrica köyde bol miktarda KIĞEÇ madeni bulunmaktadir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Emanullah NERGİZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 434 414 04 31
Cep Telefonu: 535 200 90 85

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu var. Köyün içme suyu şebekesivar Kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz