Çataldere Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çataldere Of - Çataldere Of Kültürü - Çataldere Of Coğrafyası -Çataldere Of Hakkında - Çataldere Of Tarihi - Çataldere Of Resimleri


Trabzon
Bilgiler
Nüfus 332 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 61830
Alan Kodu 0462
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Of

Çataldere, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Sevmek, inanmak, kuvvetli olmak. İşte, karşısında düşman gücü ve tekniğinin sustuğu Türk'ün üç seciyesi.Türk insanının göğsü vatan,millet sevgisiyle, Allah'a olan inancıyla dolu,aslanlar gibi kuvvetli,çocuğuyla,genciyle,yaşlısıyla çelikten bir öbek.Düşmanın hiç beklemediği bir müdaafa bu.Evet daha önce duymuşlardı, Türkler cesur insanlardı,kuvvetli insanlardı ama şimdi Türk gücü bölünmüştü.Memleketin her tarafında savaş oluyordu.Buradaki bir avuç Türk tam teçhizatlı bir ordu karşısında ne kadar dayanabilirdi?Lakin dayandı.Hem de kazması,küreği,eski bozuk tüfeğiyle Rusları geri çekilmek zorunda bile bıraktı. Bu yenilgiyi kabullenemeyen Ruslar Of'a tekrar harekete geçtiler.Artıkın Ruslar Of'u dört bir yandan kuşatmışlar.Doğudan düzenli Rus birlikleri Of'a, Kono'ya,Kelali tepelerine,Kalapotamos'a sürekli saldırıyorlardı.Denizden donanmalarını getirip Of'u,Of'un denize bakan köylerinin yamaçlarını sürekli bombardımana tutmuştu.Hatta en büyük zırhlı gemileri Kraliçe Mariya'yı bile Of kıyılarına getirip Cos Dağı'nın eteklerini vurduruyordu.Of direniyordu.OFLU direniyordu.Ruslar bu kez Erzurum-Bayburt yönünden kuvvet sevk edip güneyden Of'a sarkmaya başlamışlardı.Yine de Of'u işgal edemeyeceklerini anlayınca Sürmene kıyılarına donanma ile çıkarma yaptılar.Böylelikle Of'u dört bir yandan kuşattılar.Artık yapabilecek bir şey yoktu.Rusların Of'u dört bir yandan çembere alacağı anlaşılınca askerlerimiz,çetelerimiz ve halkımız çember kapanmadan bölgeyi terk etmeye başladılar. Bu işgal tehlikesi içinde muhacir kafileleri, çoluk-çocuk Çufarukse, Mapsino ve bizim köyümüz olan ZİSİNO köyüne kafileler halinde yığılıyorlardı. ÇATALDERE KÖYÜ'NÜN o zamanki halkı gelen kafilelerle evini,yemeğini ve her türlü işlerini paylaşmışlar..Çok iyi bir misafirperverlik göstermişler. ÇATALDERE KÖYÜ'NDE yapılan mücadelerde Balatoğlu Tahir Ağa vurulduğunda Yanıktaş'tan milis reislerinden Musa Kazım da ÇATALDERE KÖYÜ'NDE savaşmıştır.Hacı Ahmet Yıldız(Of'ta İstiklal madalyalı Gazilerimizdendir), Muhammed Sıtkı Terzioğlu, Balekoğlu Muhammed(Kalalının Muhammed), Ali ve Osman Köroğlu kardeşler, Hacı Ahmet oğlu Ali, Mehmet Şentürk, İdris ve Yusuf Balek Kardeşler, Balekoğlu Dursun, Hacı Mahmut ve daha nice dedelerimiz ÇATALDERE'MİZ, kurtuluşumuz ve gelecek nesiller için "Allah Allah" sesleriyle İman gücüyle savaşanlarımızdandır(Allah onlardan razı olsun.. AMİN..) ÇATALDERE KÖYÜ'NDEN büyük bir kol muhacirlik zamanında Of Çoruk köyüne gittiler fakat Rusların yerli halka herhangi bir kötülük yapmadıklarını ve hatta iş verdiklerini öğrenince oradan davet üzerine geri dönmüşlerdir.
Büyükannem Fatma Balekoğlu’nun(Hacı Mehmet, Hacı Alibey,Hacı Yusuf Balekoğlu'nun annesi ve 100 yaşındadır) anlattıklarından birkaç kesit: __ Büyükannem derki: Ruslar bizim köyü bastıklarında ben daha çocuktum.Bir gün Rus askerlerinden biri kucağımdan kardeşimi aldı.Haliyle çok ama çok korktum.Kardeşimi kaçıracaklar,onu çalıştıracaklar,ona eziyet edecekler,onu öldürecekler diye düşündüm.Bir de ne göreyim Rus askeri kardeşimi kucağına aldı, okşadı, öptü ve ona şeker verip tekrar bana geri verdi.O anı hiç unutmam.Çok sevindim kardeşimi bana verdi diye.Yani anlayacağınız Rus askerleri bizlere bir kötülük etmediler. Of 28 Şubat 1918 ' de düşman işgalinden kurtuldu. __ Büyükannem derki: Ruslar ÇATALDERE KÖYÜ'NDEN gidince, bizlerde artıkın çoluk-çocuk, genç, yaşlı demeden çalişmaya tarlalara bir şeyler ekmeye başladık.O zamanlar yol,elektirik,su hiç bir şey yok.Yollarmız şimdiki gibi değildi.Patika yollardı.Ayaklarımızda çarık bile yoktu.Yalınayak kar kış kıyamet yürüyerek Of'a gidip erzak alırdık.OCAĞIMIZ TÜTSÜN DİYE. 1959' da Zisino; Bölümlü Belediyesi ve ÇATALDERE KÖYÜ olmak üzere ikiye ayrıldı.1959' da yapılan seçimlerde Alirızaoğlu Ahmet Balekoğlu ÇATALDERE KÖYÜ'NE seçilen ilk muhtardır.İki dönem muhtarlık yapmıştır.Sonra Kamil oğlu Ahmet Yıldırım muhtar seçilmiş.Ahmet Yıldırımın felç geçirmesi dolayısıyla yarım dönem yapmış ve Mehmet oğlu Recep Raufoğlu' na devretmiş.Recep Raufoğlu da bir dönem yapmış.Daha sonra yapılan seçimde Mehmet oğlu Hasan Fehmi Balık muhtarlığı devralmış ve iki dönem yapmış.Sonra Recep oğlu İsmail Terzi ÇATALDERE KÖYÜ'NE muhtar seçilmiş ve bir dönem yapmış.Hüseyin Ersoy, Mustafa oğlu Kemal Terzi, Mustafa oğlu Mustafa Ayyıldız sırasıyla birer dönem muhtarlık yapmışlar.2004'te yapılan muhtar seçimlerinde Abdülkerim oğlu Sezai Zengin muhtar seçildi ve halen devam etmektedir. ÇATADERE KÖYÜ'NÜN KONUMU:ÇATALDERE KÖYÜ şuanda 170 haneli köy olarak kayıtlarda geçmektedir.Doğusunda Mapsino, batısında Bölümlü Belediyesi, kuzeyinde Taşhan Pazarı, güneyinde ise Kusboğazı yer alır.Dört tarafı dağlarla çevrilidir. ÇATALDERE KÖYÜ'NÜN MAHALLELERİ: Fuduras, İzneha, Karakaş, Korodo,Keveras,merkez Kabadüya, Siyamlılar,Terzililer Mahallesi'dir. ÇATALDERE KÖYÜ'NÜN MEZERELERİ: Kusboğazı, Balkayası, Harahte,Ladaso gibi yerlerdir.
ÇATALDERE KÖYÜ'NÜN İklim Özellikleri: Yağışların her mevsim bol olması ve sürekliliği, yöre iklimini etkiler.Yağışın en fazla olduğu dönem sonbahar mevsimidir.Yaz aylarında fazla sıcak olmadığı gibi, kış aylarında da dondurucu soğuklar görülmez. Bitki Örtüsü: ÇATALDERE KÖYÜ'NDE bol yağış olmasından dolayı gür orman alanları mevcuttur.Yöredeki orman örtüsünün kendi kendini yenileyebilme özelliği vardır.Kesilen ağaçların yerine yenileri dikilmeden orman örtüsü kendi kendine büyüyüp gelişebilmektedir. Kızılağaç, meşe, kestane, ceviz, şimşir, gürgen vb. orman tiplerine rastlanır. Tarımsal Yapı: Elde edilen başlıca tarım ürünü çaydır.Çay, ayrıca ÇATALDERE KÖYÜ'NÜN başlıca geçim kaynağıdır.ÇATALDERE KÖYÜ'NÜN arazisinin engebeli oluşu bölgede modern tarımın yapılmasını engellemektedir.Bu da, toprağın ve iklimin elvermesiyle çay tarımının önünü açmaktadır.Diğer üretilen ürünlerin çoğu ticari amaçlı değil, kendi aile ihtiyacını karşılayacak şekilde üretilmektedir. Başlıca Ürünler:Çay, mısır, kara lahana, fasulye, fındık, elma, armut, incir, erik, üzüm, kiraz, kestane, ceviz karayemiş vb. Hayvancılık: Sürü hayvancılığı olmamakla birlikte, ahır hayvancılığı şeklinde büyükbaş hayvancılık, bitki çeşitlerinin bol olması nedeniyle biraz da arıcılık bulunmaktadır.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Trabzon iline 70 km, Of ilçesine 18 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 Erkek : 162 - Kadın: 172 Toplam: 332
2000 489
1997 463
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Sezai Zengin
1999 - Mustafa AYYILDIZ
1994 - Dursun Kemal TERZİ
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz