Çatalköprü Köyü Akyazı Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akyazı Çatalköprü Köyü Bilgileri - Çatalköprü Köyü Hakkında - Çatalköprü Köyü Tanıtımı - Çatalköprü Köyü ResimleriÇatalköprü, Sakarya ilinin Akyazı ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: AKYAZI

İl: SAKARYA

İle Uzaklığı:16 km

İlçeye Uzaklığı:15km

Rakım:25 m

Nüfus:

2000:1231
1997:1114

Tarihi

Köyün adının çatal bir köprü'den geldiği düşünülmektedir. Köyde yerleşen halkın neredeyse tamamına yakını ise Balkan göçmeni ve yerel tabirle muhacir denen kimselerden oluşmaktadır. Köyün, ormanlık arazinin açılması suretiyle oluşturulduğuna ilişkin yaygın söylentiler bulunmaktadır. Bu nedenle çok eskilere dayanan bir tarihi bulunmamaktadır.

Coğrafya

Sakarya iline 16 km, Akyazı ilçesine 15 km uzaklıktadır. Arazisi engebeli olmayıp düzlük ve tarıma elverişlidir. Fakat çiftçilikle uğraşan halk tarım ile geçinmede zorlanmaktadır. Zira çiftçinin ürününün yağmura ihtiyacı olduğu aylarda kuraklık had safhada olmaktadır. .

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köyde şeker pancarı kısıtlamalarına kadar olan evrede ağırlıkla ve sırasıyla şeker pancarı, mısır, patates ve buğday ekilmekte iken günümüzde bu sayılan ürünlerden şeker pancarındaki kota ve mısır ile buğday'ın para etmemesi nedeniyle köyde yaşayanlar masraflarını çıkaramasalar da yine bu ürünleri ekmeye devam etmektedirler. Köyde, kişi başına ortalama 50 dönüm işlenebilen arazi düşmesine rağmen yaşayanlar ancak pancar koop.'den aldıkları kredili girdilerle üretimlerini devam ettirebilmektedirler. Sulama imkânları da her çiftçi de bulunmadığından köyde tarıma dayalı olan gelir oldukça düşüktür. Köyde çiftçilik tarım girdilerinden olan ilaç ve gübrenin vadeli alımı sayesinde bu gün için sürdürülebilmektedir. Vadeli girdi alımı bilindiği üzere belirli bir faiz ödemesini de gerektirmektedir. Bilindiği üzere çiftçinin ise faiz ödeme gücü ve bilgisi yoktur. Böyle giderse iki üç sezon sonra çiftçilik de köylünün uğraşları arasından çıkacak gibi görülmektedir

Muhtarlık

Köyde yaşayanlar için bir prestij unsuru da sayılan muhtarlık aynı zamanda yönetim biçimidir de.

Köy Muhtarı:Yılmaz ESEN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: (0264)4485824
Cep Telefonu: 0(533) 2738870

Alt yapı

Sağlık ocağı, Orta Okulu, 2 Adet camisi bulunmaktadır. Adapazarı'na ulaşımı kolay olup Adapazarı Büyükşehir Belediye otobüsleri yarım saatte bir servis yapmaktadır. Ayrıca eski muhtarlardan İ.Hakkı Bey'in orman işletmesinden bila bedel temin ettiği çam ağaçlarıyla oluşturulan ve ölülerin huzur içerisinde yattığı belki de bölgenin en iyi mezarlığı bulunmaktadır.

Üst Yapı

Çatalköprü'nün üst yapısını; ülkemizi İngiltere'de öğretmen olarak 4 yıl süre ile temsil edip, halen Çatalköprü İ.Ö.Okulu'nun müdürlüğünü de yapmakta olan Ahmet HOCA'nın teknik direktörlük ve ağabeylik yaptığı ÇATALKÖPRÜSPOR oluşturmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz