Çatalpınar Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağrı İli Köyleri - Eleşkirt Çatalpınar Köyü - Çatalpınar Köyü Hakkında Bilgiler - Çatalpınar Köyü ResimleriÇatalpınar, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. zamanın birinde çatal adında bir adam ve pınar adında güzel bir kız varmış.çatal genelde köy dişinda farklı işlerde çalişarak geçimini temin edermiş.gel zaman git zaman derken bir gün çatal,Pınarı köyün girişinde görür ve onun güzelliğine karşı hayranlığını gizleyemez.Aynı şwkilde pınar da çatala hayran olur.ve karar verir pınarı babasından istemeye ve yola koyulur.yolda binbir hayaller kurar kendince

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ağrı iline 48 km, Eleşkirt ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 304
1997 347

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Güngör Gördük
1999 - Güngör Gördük
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz