Çatalsöğüt Köyü Harmancık Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çatalsöğüt Köyü Harmancık - Çatalsöğüt Köyü resimleri - Çatalsöğüt Köyü hakkında - Çatalsöğüt Köyü tanıtımı Bursaİlçe: HARMANCIK - İl: BURSA


Köy Muhtarı: HALİL CAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (224) 895 61 32

Cep Telefonu: 0 (536) 380 62 66

Çatalsöğüt, Bursa ilinin Harmancık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün kendine özgü bir yemeği yoktur zaten harmancıktaki yemekleri bütün köyler yapar o yemek senin bu yemek benim olmaz buda paylaşıma örnek olarak verilebilir. bnm annem bayramlar mahallesindendi burdan dedem Hüseyin DOĞAN'ın ellerinden öperim . ayrıca köyümüzün okul taşıtlarının bir tanesini kullanan Şahin SAKA'yada köy çocukları adına teşekkür ederim. ben bayramlar mahallesinden olduğum için sadece ordaki köylüleri tanıyorum ama demirciler mahallesindende Şeref YILMAZ'ında ellerinden öperim. eskiden köylerde cuma günleri danışık yapılırdı cumartesi günü kına ve düğün pazar günü ise sadece düğün tarafında davul zurna vardır.

Coğrafya

Bursa iline 110 km, Harmancık ilçesine 7 km uzaklıktadır. 4 mahallesi bulunmaktadır. 1. Doğancılar 2. Demirciler 3.Karagözler 4.Bayramlar .

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 1023
2007 892
2000 812
1997 644

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Halil Can
2004 - Halil Can
1999 - Halil Can
1994 - Halil Can
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz