Çatışmadan Uzlaşmaya Kuramlar Süreçler Uygulaması - Nimet Beriker

DeMSaL

Özel Üye
#1

Çatışmadan Uzlaşmaya Kuramlar Süreçler Uygulaması - Nimet Beriker konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Çatışmadan Uzlaşmaya Kuramlar Süreçler Uygulaması - Nimet Beriker - Kitap Özeti - Kitap Tanıtımı


Kitap Hakkında

Bu kitap toplumsal barış ve uzlaşmanın, hem iç siyasette hem de uluslararası ilişkilerdeki önemi ve uzlaşarak çözüm üretmenin demokrasinin temel ilkelerinden biri olmasını temel alarak; Türkiye'nin en birincil sorunları olan Kürt sorunu ve toplumsal çatışma, din devlet ilişkilerindeki kutuplaşma, Avrupa Birliği ilişkileri, Kıbrıs, Irak, Kafkasya'daki çatışma alanları, küresel-yerel çelişkisi, ailede, okullardaki şiddet, sağlık ve çevre konularında sürdürülebilir, adil, katılımcı politikalar oluşturulması toplumsal barış ve uzlaşma başlığıyla ele alınabilirse özgün ve kalıcı çözümlere ulaştırılabiilmesi noktasında bu sorunların çözümüne katkı anlamı taşımaktadır.

Kitapta sorun çözme diplomasisinin kavramsal ve pratik araçları, çatışmaların incelenmesinde oyun-kuramsal modelleme, uzlaştırma amaçlı üçüncü taraf müdahaleleri ve meşruiyet olgusu, barış kavramının yeniden tanımlanması, paralel diplomasi konuları inceleniyor. Nimet Beriker: Sabancı Universitesi Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Yüksek Lisans Programının kurucu öğretim üyelerindendir.

Doktorasını A.B.D. George Mason Universitesi ‘Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü' programından 1993 de alan Beriker'in ilgi alanları arasında içerik analizi, simülasyon, müzakere yöntemleri, barışcıl müdahale teknikleri konuları bulunmaktadır. Doç. Dr. Nimet Beriker'in Simulation and Gaming, Security Dialogue, The International Journal of Conflict Management, The Annals, Journal of Social Phsychology, ve Dış Politika gibi dergilerde makaleleri bulunmaktadır.

Kitabın Önyüzü
Kitabın Künyesi
· İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
· Basım Tarihi : 12 - 2009
· ISBN : 9786053990901
· Sayfa Sayısı : 235
· Etiket Fiyatı : 18.00 TL