Çavdar Köyü Söke Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Söke Çavdar Köyü Bilgileri - Çavdar Köyü Hakkında - Çavdar Köyü Tanıtımı - Çavdar Köyü ResimleriÇavdar ,Aydın Söke ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: SÖKE

İl:AYDIN

İle Uzaklığı:96 km

İlçeye Uzaklığı:45 km

Rakım:578 m

Nüfus:

2000: 1070
1997: 1066

Köyün adı

Köyü eski adının Kırk Kuyular olduğu ileri sürülmektedir.Köyün bilgeleri her hanenin bir kuyusu olduğunu, bu yüzden bu adı aldığını söyler.İleriki zamanlarda köyde zeytin ve çam işletimciliği artınca adının Çavdar olarak değiştiği biliniyor.

Kültür

Köy komşu köylere göre daha gelişmiştir. Eski lerden gelen bir gelenekle taş fırınlarda fırın böreği yapılır.Böreği tadına diyecek yoktur...Köyde yardımlaşma duygusu çok gelişmiştir.Her cuma bir tepsi yapılır içie her hane çeşitli yemek koyarak köyü misafirine veye çok ihtiyar kişilere verilir.Okuma yazma oraı %90 lara varır.Köy gelişmiş olduğu için doğu bölgesinden göç alır.Keşkek ve düğün yemekleri çok güzeldir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvacılık ev besiciliğine dayanır.Her hanein altında bir ahır vardır.Burada inek dana sığır yetiştirilir. Köyde tarım kaynakları ise zeytin ve çamdır.Zeytinlerden hemen hemen her yıl ürün alınır.Çamlar ise oldukça bol ve oldukçada kazançlıdır.

Fakat köyde çam kesimi yapılmaktadır...Künar vermeyen çamları kesip dikimler yapılıyor.

Köy Muhtarı: ADİL ATMAZ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde bir sağlık ocağı vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz