Çavuşçiftliği Köyü Merkez Kütahya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Çavuşçiftliği Köyü - Çavuşçiftliği Köyü Hakkında - Çavuşçiftliği Köyü Tanıtımı - Çavuşçiftliği Köyü ResimleriÇavuşçiftliği, Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi yoktur. Rivayete göre, Kurtuluş Savaşı'nda bir çavuşa, gösterdiği başarıdan dolayı köyün olduğu bölge hediye edilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur. Eğitim oranı yüksektir.

Yemekleri arasında tarhana çorbası, damat böreği(su böreği), ağzı açık, Malakaşı, tavşan tiridi ve helva sayılabilir.

Coğrafya

Kütahya merkezine 48 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 94
1997 140

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kuru tarım yapılmaktadır. Köyde özellikle son yıllarda leblebilik nohut ekiminde artış olmuştur, yetiştirilen nohutların lezzeti, kendine has rengi, kalitesi ve büyüklüğü nedeni ile leblebi imalatcıları tarafından özellikle tercih edilmektedir. Kuru tarımdan sulu tarıma gecilmek üzere çalışmalara başlanarak Çavuşçifligi Sulama Kooperatifi kurulmuş, DSİ tarafından arazide gerekli fizibilite calışmaları yapılarak 2008 yılında sulama sistemi yapılmıştır.

Hayvancılık alanında küçükbaş hayvancılık ve az miktarda büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Köyün bitki örtüsü, kekik vb. otlarla ve ardıç ormanı ile kaplı olması ile koyun ve kuzular doğal ortamda yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur, ama taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, ama personeli yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000


94

1997


140

İle Uzaklığı:


48 km

İlçeye Uzaklığı:


0 km

Rakım:


m
Kaynak : Yerel Net - wkipedia

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz