Çavuşlar Köyü Sarıgöl Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1

Çavuşlar Köyü Sarıgöl Manisa konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Sarıgöl Çavuşlar Köyü Bilgileri - Çavuşlar Köyü Hakkında - Çavuşlar Köyü Tanıtımı - Çavuşlar Köyü ResimleriÇavuşlar1045 ,Manisa Sarıgöl ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: SARIGÖL

İl: MANİSA

İle Uzaklığı:152 km

İlçeye Uzaklığı:11 km

Rakım:220 m

Nüfus:

2000:1045
1997:1040

Tarihi

Köyün adının köyden askere gidenlerin hep çavuş oldugu için çavuşlar ismi verildigi rivayet edilir.

Kültür

Sarıgöl'ün eğitim ve öğretime en çok önem veren ve üniversite mezunu oldukça çok olan köylerindendir. Arefe ve kandil günleri öncesi çocuklara çerez dagıtma adeti yıllardır süre gelmektedir. Köyün bütün çocukları ip gibi tek sıra halinde güneş dogarken yol kenarına dizilir. Ellerinde örme sepetleri ile amin deyip şeker, çerez, bisküvi, gofret, v.b. şeylerle sepetlerini doldurmak için birbirleriyle yarışırlar. Yogurtlu ebe aşı ve kavunu meşhurdur.

Coğrafya

Manisa iline 152 km, Sarıgöl ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. çekirdekli ve çekirdeksiz üzüm, salamuralık yaprak, kapari, trilya türü zeytin, bugday ve köyün ismi ile ünlenen çavuşlar kavunu tarımsal gelir kaynaklarıdır. Süt üretiminde Sarıgöl'ün 2. büyük merkezidir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: DOĞAN CENGİZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (236) 887 60 70
Cep Telefonu: 0 (542) 686 75 55

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyün tüm cadde ve sokakları asfalt ve parketaşı döşelidir. Köyde elektrik ve her evde sabit telefon vardır. Üç tane parkı, dügün salonu ve amatör lig maçlarının oynandıgı ilçe standartlarında stadı vardır. Ayrıca bio-dizel üreten kooperatifi vardır. Köyde bir de cami bulunmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz