Çaybaşı Köyü Tosya Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri -Çaybaşı Köyü Tosya -Çaybaşı Köyü Hakkında - Çaybaşı Köyü Tanıtımı - Çaybaşı Köyü ResimleriKastamonu
Bilgiler
Nüfus 518 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 37390
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Tosya

Çaybaşı, Kastamonu ilinin Tosya ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi


Köyün geçmişi hakkında bilgi yoktur. Fakat köy ismini köyde bulunan Çay'dan almaktadır. Köyde Avlu çay diye adlandırılan çayın başlangıcında olduğu için köye Çaybaşı Köyü adı verildiği söylenmektedir.

Kültür


Arife günleri ögle namazından sonra topluca mezarlık ziyaret edilir.Bayram sabahı namazdan sonra camii avlusunda topluca bayramlaşma yapılır. Köylüler birbirlerini ziyaret ederek bayramlaşırlar ayrıca köyde bulunan hasta ve yaşlılar mutlaka ziyaret edilir.Köylüler her senenin ilkbaharında topluca yağmur duasına çıkar kurbanlar kesilir yemekler pişer ve dua edilir.Yaz aylarında Yayla şenlikleri yapılır.Ramazan aylarında köylüler birbirlerine iftar açmaya giderek bir şenlik ve bereket ayı olarak mubarek ayı kutlarlar.Bayram DANACI

Coğrafya

Kastamonu iline 85 km, Tosya ilçesine 20 km uzaklıktadır. Tosyayı geçtikten sonra Samsun yolundan ayrılmakta ve Samsun yolu ile köy arasında 7 KM. uzaklık vardır. Köyün etrafı dağlarla çevrilidir. Köyden geçen çay vardır. Dağlardan gelen seller bu çaydan geçer ve Devreze çayına boşalır. Köyde genellikle tarım (çifçilik)ve hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Köyün yükseklerine doğru çıkıldıkça bitki örtüsü genellikle diken yapraklı bitkilerden oluşmaktadır. Sık çam ağaçları vardır. Köyün yaylasıda çamlıkların arasındadır. Köyün Kuzeyinde Keçeli Köyü,Musaköy Köyü Doğusunda Oğuz Köyü, Güneyinde Çevlik Köyü,Zincirlikuyu köyü Batısında Çeltikçi Köyü ve Akseki Köyü ile çevrilidir.Köyümüz 5 Mahalleden Oluşur.1-Merkez Orta Mahalle,2-Deliömer Mahallesi,3-Camilii Mahalle, 4-Gerenli Mahallesi,5-Şahinoğlu Mahallesi (Şahanlar ya da Homar) Saadettin DANACI.
İklim


Köyün iklimi, İç anadolu ikliminin etkisi altındadır. Her ne kadar Karadeniz bölgesinde olsa da karadeniz iklimi bu köyde görülmemektedir. Bunun nedeni Denize uzak olması iç bölgelere daha yakın olmasıdır. Başka bir nedeni ise köyün etrafı dağlarla çevrili olduğu için mikroiklim özellikleri vardır. Etrafının dağlarla çevrili olması kuraklığa sebep olmakta, bu yüzden iç anadolu iklimi görülmektedir. Yazlar genellikle sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçmekle birlikte don olayları da görülmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 395
2000 518
1997 466

Köyün nüfusu eski yıllara oranla azalma göstermektedir. Genellikle köyün nüfusunu yaşlılar oluşturmaktadır. Yazın Istanbul ve diğer büyük şehirlerdeki okulların tatil olması ve izin dönemi olmasından dolayı köyün nüfusunda oldukça artış göstermektedir.

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak sulama suyunun yetersiz olması topraktan elde edilen ürünleri sınırlı kılmaktadır. Köyde doğmuş halkın büyük bir kısmı İstanbul'da yaşamaktadırlar. İstanbul'da yaşayan köy halkı zaman zaman köye gelerek köydeki ortalama harcama miktarını artırdıkları için ekonomik açıdan canlılık oluşmaktadır. Son yıllarda köy dışında yaşayan köylüler emekli olduktan sonra ya kısmen ya da tamamen köye gelmektedirler. Özellikle Yaz mevsiminde köy tatil yerine dönmektedir.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köy Tosya'nın en güzel 10 köyü içerisinde yer aldığı için Cazibe Köy diye nitelendirilmektedir.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Yasin Alabaş

2004 - Yasin Alabaş
1999 - Yasin Alabaş
1994 - Nuri Uğur
1989 - Nuri Uğur
1984 - Nuri Uğur

29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde Yasin Alabaş Tekrar Muhtar seçilmiştir.


AZALAR

1. Şaban KURAL
2. Faruk ARAS
3. Abidin ERDEM
4. Halim AYTAÇ
5. İlhan ÇELEBİ

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır (bütün konutlara dağıtılmıştır.) ancak kanalizasyon şebekesi kısmen vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 20 Mart 2009 tarihinde ADSL internet alt yapısı kurulup 13 Nisan 2009 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Köyde cep telefonu şebekesi de bulunmaktadır. Köyde bir bakkal, bir kahve (her ikisi de yan yana) bulunmaktadır. Köye yaklaşık olarak her gün araçları ile çeşitli satıcılar, Cuma günleri meyve ve sebze satıcısı gelmektedir. Köylüler hayvancılıkla geçimlerini sağladıkları için hayvanlardan elde edilen süt ürünlerini köye her gün gelen süt toplayıcısına satabilmektedirler. Köyde son yıllardaki su yetersizliğinden dolayı her konuta 2007 yılı itabariyle su saati bağlanmış olup, henüz ücretlendirme başlamamıştır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz