Çaybaşıfuadiye Köyü Adapazarı Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Adapazarı Çaybaşıfuadiye Köyü Bilgileri - Çaybaşıfuadiye Köyü Hakkında - Çaybaşıfuadiye Köyü Tanıtımı - Çaybaşıfuadiye Köyü ResimleriÇaybaşıfuadiye, Sakarya ilinin Adapazarı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tarihi birçok olaya tanıklık eden Çaybaşıfuadiye köyü, birçok savaş görmüş geçirmiştir. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey tarafından Bizanslılardan alınmasıyla ebediyete kadar sürecek olan bir Türk toprağı olma şanına kavuşmuştur. Köye ilk olarak 1864 yılında Kafkasya'dan göçen Shapsugh Çerkesleri gelmiştir. Kendisi de Çerkes asıllı olan Adapazarı Kaymakamı Fuat Carım'ın Kurtuluş Savaşında gösterdiği hizmetlerinden ve ayrıca bu bölgeden geçen çay nedeniyle köyün ismi Çaybaşıfuadiye Köyü olmuştur. Köy, Çerkes Çaybaşı olarak da bilinmektedir. Komşu köylerin isimlerinin başında da Çaybaşı ifadesi bulunmaktadır. Örnek Çaybaşıyeniköy (AbhazaÇaybaşı). 1970'li yıllardan sonra yaşanan kentsel göçlerle beraber Çaybaşıfuadiye'nin nüfus yapısı değişmiştir. Yoğun olarak Karadeniz bölgesinden göç alarak Çaybaşıfuadiye'nin Çerkes olan alt kimliği yavaş yavaş Karadenizli kimliği ile birleşmiştir.

Yakın zamanda köy Nehirkent Belediyesi'ne bağlanarak Mahalle statüsüne kavuşmuştur. Mahalle olan Çaybaşıfuadiye'nin çöpleri her salı ve cuma günleri düzenli toplanmaktadır. Köy içi yollarının tamamıda bu dönemden sonra asfalt olmuştur.

Kültür

Karadeniz ve Çerkes kültürü hakimdir.

Coğrafya

Sakarya merkezine 13 km uzaklıktadır. Sakarya Nehri'ne yakındır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 422
2000 388
1997 478

Ekonomi

Köyün ekonomisi genellikle tarıma dayalıdır. Hayvancılık yok denecek kadar azdır. Köy merkeze yakın olduğundan çalışan nüfus merkeze de gitmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyde Osman Serbes Anaokulu bulunmaktadır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde içme suyu şebekesi elektrik sabit telefon ve ADSL internet vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz