Çayırardı Köyü Merkez Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1

Çayırardı Köyü Merkez Gümüşhane konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşhane İli Köyleri - Merkez Çayırardı Köyü - Çayırardı Köyü Hakkında Bilgiler - Çayırardı Köyü Resimleri


Çayırardı, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Gümüşhane'nin en eski köylerinden olduğu bilinmektedir. Karadeniz'de kurulan ilk Türk köylerinden birisidir.Aşağı ve Yukarı Çayırardı olarak ikiye bölünmüştür. Muhtarlık tektir. Ancak bu köylerin birbirleriyle ilgisi yoktur. Bölgedeki birçok köyün tüzel kişiliği ayrı olmasına rağmen (Aşağı ve Yukarı Tezene, Aşağı ve Yukarı Kov vs.) bu köyler ayrılmamıştır. Eski adı Perek'tir. Bu adı Türk beylerinden birisinden almıştır. Ancak köyün en eski yerleşenleri ile şu anda ikamet edenler arasında bir akrabalık bağı yoktur. Şu anda yerleşik olanlar yakın zamanlarda gelerek bu köye yerleşmişlerdir. Bazen rastlanan tarihi bulgulardan, bu köyde rumların da yaşadıkları anlaşılmaktadır. Bazı yerlerde tesadüf edilen çömlek parçalarından ve paralardan buralarda yaşayan çok eski uygarlıkların olduğu anlaşılmaktadır. İpekyolunun bir kolunun da bu köy deresinden,köse tarafına geçtiği anlaşılmaktadır. ziyaret tepesi, kalecik tepesi kalıntıları da buna işarettir. Yukarı Perekte, ilkokul yakınlarındaki yol yapımı ve tarla sürülmesi sırasında çıkan mezar ve duvar kalıntılarından, burada yaşayan insanların zengin bir yaaşam sürdükleri de hissedilmektedir.

Kültür

Yemekleri yemeklerindeki zenginlikle tam bir damak tadı oluşturmuştur başlıca yemekleri: kuymak, yoğurtlu çorbası, kartol kavurması, haşıl, omaç, siron, erişte, papara, gendime çorbası, fıtfıt, fasule kavurması, turşu kavurması

Kış aylarında Gümüşhane'ye veya farklı kentlere giden insanlar yazları köyde toplanarak hem tatillerini yapar hem de sıla-ı rahim yapmış olurlar. Eski örf ve adetlerin hala yaşatılmaya çalışıldığı Çayırardı köyünde, özellikle düğünlerde köy oyunları, halk oyunları ve eski anılar anlatılarak gelenekler canlı tutulmaya çalışılır.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine Aşağı Çayırardı Köyü 21 km, Yukarı Çayırardı Köyü ise 26 km uzaklıktadır. Yukarı Perek 1804 rakımıyla tam bir yayla havası hakimdir. Ormanlarıyla sularıyla havasıyla yaz için ideal bir tatil yeridir

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ile karasal iklim etki alanı içerisindedir. yani bir geçiş iklimi yaşanır. Yazları serin kışları ise bol kar yağışlıdır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 210
2000 213
1997 196

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz