Çayırçukur Köyü Kürtün Gümüşhane

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çayırçukur, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Çayırçukur köyünün kuruluşu ve tarihi gelişimi oldukça eskiye dayanmaktadır. Köyün ilk olarak iskan edilmesi 18. yüzyıla dayanmaktadır. O halde diyebiliriz ki Çayırçukur Köyü’nün 250 – 300 yıllık bir mazisi vardır. Bu süreç içinde köy gelişerek bugünkü halini almıştır. Köy göç eden Görele halkının buraları yayla güzlek alanı olarak kullandığı ve yerleşime bilahare açıldığını biliyoruz.Köy köken olarak Çepni Türklerine dayanmaktadır. Çayırçukur köyü ilk olarak Garip dere mahallesi, Tutluca mahallesi Çöplüce mahallesi,ismirli mahallesi,ve düz köy mahallesi olarak yerleşime açılmıştır.yakın dönemde(1994) yılında Garip dere Şendere ismini alarak köy tüzel kişiliğine sahip olunca nüfus olarak da toprak olarak da ikiye bölünmüştür .Çayırçukur köyüne ismini veren ise köy meydanının düz araziden ibaret olup önceleri çayır oluşundan,köyün bitiminden itibaren yine yamaçların ve iniş-çıkışların oluşu itibarıyla bu coğrafi özelliğinden dolayı her iki kelimeyi barındırdığı için tahmin edilmektedir.Köyün gelişimi Cumhuriyet yıllarına dek sürmüştür. Birinci Dünya Savaşı sırasında köyün de içinde bulunduğu bölge Ruslar tarafında işgal edilmek istenmiş,hatta kabak tepe ye karargahını kurmuştur. fakat Rusya’da çıkan Bolşevik ihtilali ve Türk ordusunun ibret verici Taarruzu karşısında çekilmek zorunda kalmışlardır. Köyde yapım tarihi bilinmeyen çok eski bir cami vardı. 10.05.1995 tarihinde yandı. Eski yıllara dayanan kilise yatakları olduğunu biliyoruz. Ayrıca Osmanlı ve daha önceden işletilmiş maden ocakları vardır.fakat işletilmiyor ...

Coğrafya

Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesine bağlı olan Çayırçukur köyü tipik bir Doğu Karadeniz köy özelliğine sahiptir. Kürtün’ün nüfus bakımından en büyük köyü olan çayır çukur 1990 lı yıllarda 450 haneden oluşmaktaydı .1994 yılında köy ikiye ayrıldığından bu günkü durumu hakkında tam istatistik tutulamamaktadır. Nedeni ise her yıl meskenlerin yenisi yapılıp,nüfus da sürekli gurbetçi akınına uğradığından . Kürtün İlçesinin Güneyinde yer alan köy İlçeden uzaklığı 11 km dir. Gümüşhane’ye 55 km uzaklıktadır. Köy idari bakımdan Kürtün ilçesine bağlı yüksekliği ise yaklaşık 1600 metredir...

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 850
2000 577
1997 573

Ekonomi

Çayırçukur ekonomisi geçim değeri olmasa da hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Yetiştirilen tarım ürünlerinin içinde ekonomik değer bakımından en önemlisi fındıktır. Buğday ve yulaf samanı için yetiştirilirken mısır ve meyveciliğin bir ekonomik değeri yoktur. Köyde ikamet edenlerin % 95'i maaşlıdır. Emeklilerin çoğunlukta olduğu köyde eskiden yapılan ipek halı dokumacılığı günümüzde önemini kaybetmiştir. Yakın çevrede bulunan baraj inşaatları ekonomideki canlılığı artırırken, dışarı göç verilmesini de biraz olsun frenlemiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009- Halil KARAKAŞ
2004 - Halil Karakaş
1999 - Halis Taş
1994 - Halis Taş
1989 - Kemal Yılmaz
1984 - Kemal Yılmaz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak bazı kesimlere hizmet verir bir çok hane faydalanamaz, kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak dr ve yeterli ekipman olmadığından yeterli hizmet verilememektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yoldur. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz