Çayırpınar Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Reşadiye Çayırpınar Köyü - Çayırpınar Köyü Hakkında - Çayırpınar Köyü Tanıtımı - Çayırpınar Köyü Resimleri
Tarihi

Reşadiye ilçe merkezinin batısında, ilçeye uzaklığı 6 km mesafede Niksar yolu üzerinde yer alan Çayırpınar Köyü, söylentilere göre 1200 yıl önce burada yasamış olan Lemse Krallığı tarafından kurulmuştur. Daha sonra şimdiki Tilemse Köyü’ne taşınmıştır. VELO, YETENO, KAHYA VE BAKO adlarındaki kişiler tarafından TİLEMSE adını almıştır.

1960 yılına kadar bir olan muhtarlık, 1960 yılında muhtarlık ve köy ikiye bölünerek TİLEMSE ve MERA muhtarlığı adıyla anılmaya başlamıştır.

1967 yılında MERA muhtarlığı, o zaman ki kaymakam İSMET HİLMİ BALCI'nın girisimiyle devlet tarafindan inşa edilen konutlara yerleştirilmiştir. Yeni yerlesim yeri tepenin üzerinde olduğu ve Kelkit Irmağı'nın kenarında olması nedeniyle adayı andırmakta olup halk arasında ADATEPE denilmektedir.

1981 yılında iki köyün adı da değiştirilmiştir. MERA Köyü, ÇAYIRPINAR Köyü olarak, TİLEMSE Köyü de YOLYAKA Köyü olarak değiştirilmiştir.

1998 yılına kadar muhtarlıklar ayrı iken, köylerin aşırı göç vermesi nedeniye yeniden ÇAYIRPINAR Köyü muhtarlığı altında birleşme gerçekleşmiştir. Köyümüze bağlı mahalleler şunlardır: BÜK, GÖLAYAĞI, MERA, YOLYAKA ve ADATEPE olmak üzere 5 mahalleden oluşmaktadır.

Kültür

Köy türk gelenek ve göreneklerine uygun bir köy olup bayramlarda düğünlerde ve cenazelerde birlik ve beraberlik içinde hareket ederler yardımlaşma ve dayanışma derneği kurarak bu gelenekleri devam ettiriyorlar

Köy geleneksel yemekleride şunlardır.hamur işi olarak: bişi, çökelikli,külleme çörek, yağlama, işkefe börek,vs gibi

yemeklerimizde : pancar herlesi,gatuklu aş,kabak aşı,üzümlü aş,erişte,kesme makarna,sütlü aş, vs

geleneksel yemeklerimizdir

Coğrafya

Çayırpınar Köyü, Tokat iline 85 km, Reşadiye ilçesine 4 km uzaklıktadır. Doğusunda Reşadiye ve Soğukpınar, batısında Tinyaba, Büşürüm ve Erikbeleni, kuzeyinde Karataş, Megedün, ve Bağdatlı, güneyinde Sazak bulunmaktadır.

İklim

İklim bakımından İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinin geçiş noktasında bulunan bir bölgede olmasından dolayı yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.fakat kanalızasyon henüz kullanılmaktdadır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.adsl destegi mevcutturKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz