Çaykışla Köyü Eşme Uşak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çaykışla Köyü Eşme - Çaykışla Köyü Bilgileri - Çaykışla Köyü Eşme Hakkinda - Çaykışla Köyü ResimleriÇaykışla, Uşak ilinin Eşme ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: EŞME - İl: UŞAK

Köy Muhtarı: ŞEVKET KESTEL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (276) 452 23 67

Cep Telefonu: 0 (537) 466 59 74

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 63 km

İlçeye Uzaklığı: 30 km

Rakım: 650 m

Tarihi
Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadır.köyün ilk kurucuları SARI OĞLU ALİ

sülaleri oldugu düşünülmektedir.köyde eskiden yaşaöış kavimlere ait kalıntılar yer almaktadır.kesin tarihi bilinmemekle birlikte köyde 300 yılı aşkındır varlığını sürdüren bir çeşme yer almaktadır. Köyün kuruluş sebebi de bu çeşmenin olabilecegi düşünülmektedir.Var olan bu tarihi çeşme yıllardır hiç kurumamış ve köy halkının su sıkıntısını her zaman gidermiştir.
köyde sarı soyadının üstünlüğü vardır köyde 1 cami 2 kıraathane ve 2 bakkal bulnmaktadır.en ünlü bakkalı özay bakkaltır.lakabı ise TEHLİKEDİR.

Coğrafya
Uşak iline 63 km, Eşme ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Köydeki nüfus yapısı ilginçtir. Köy merkezi bir yerde toplanmış olmasına karşın, çok uzak mesafelerdeki küçük çiftlikler, mahalleler, evler de bu köye bağlıdır.

İklim
iklimi genel itibariyle karasal iklim hakimdir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 410
1997 393

Nüfus genel itibariyle 30 yaş üzerindeki insanlardan oluşmajtadır. köyde okul olmamasına ragmen başarı durumu çok iyidir. hemen hemen her evde mutlaka bir memur vardır. 2008 yılında üniversite sınavına giren 4 öğrenciden 3 tanesi 4 yıllık lisans programlarını kazanmışlardır.

Ekonomi
Köy halkının geçim kaynagı hayvancılıktır.tarımsal faaliyetlerde yer almaktadır ama toprakların genel itibariyle engebeli olması ve iklim şartlarının uygun olmaması sebebiyle halk sadece kendi yıllık ihtiyacı kadar tarım ürünlerini yetiştirmektedir.hayvancılık sürekli olarak köy halkının ana geçim kaynagı olmuştur.köyde küçük baş ve büyük baş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. son yıllarda büyük baş hayvan yetiştiriciliğine ağırlık verilmiştir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Adnan Kuş
2004 - Şevket Kestel
1999 - şevket kestel
1994 - Ülfet sarı
1989 - Sabri Kuş
1984 - Sabri kuş

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Bu yüzden eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca köyde içme suyu şebekesi vardır.Köyde sağlık kuruluşu da bulunmamaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz