Çayköy Köyü Göynük Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göynük Çayköy Köyü Bilgileri - Çayköy Köyü Hakkında - Çayköy Köyü Tanıtımı - Çayköy Köyü ResimleriÇayköy Köyü Göynük Bolu Köyü

Bolu ilinin Göynük ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: GÖYNÜK

İl: BOLU

Çayköy köyü adını, derin vadi kaykı dağlarının eteğinde kurulmuş içinden devamlı akan çaydan almıştır.İçinden devamlı akan çaydan almıştır. Köyümüz 46 hane olup ovaya doğru yayılmış olup şirin narin ve güzel bir köydür.

Kültür

Gelenek ve göreneklerimize bağlı kalarak heryıl tekrarlarız.KURBANveRAMAZAN bayramlarında yapmış olduğumuz geleneksel köy odasına yemek çıkarma her yıl özen göstererek yapmış olduğumuz bir adetimizdir.Hacet bayramında ve Dini Bayramlarımızda Aş evin adı verilen yerde pirinç ya da bulgur pilavı, ayran,helvaevlerden tatlılar vb. yemekler hazırlanarak çevre köylerden gelen misafirlre ikram edilir.

Coğrafya

Bolu iline 110 km, Göynük ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz bölgesi'nde olduğu için ağırlıklı olarak karadeniz iklimi görülmektedir ayrıca içanadolu ve marmara bölgesi'ne yakın olduğu için azda olsa o bölgelerinde iklimeri de görülür.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 300
2000 251
1997 197

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca arıcılık,sebzeciliktir yapılmaktadır. Ayrıca köyümüzün,her hanede bir emekli kişi bulunmaktadır.Gençlerimiz genelde il ve ilçelerde çalışmaktadır. Köyümüzün baraj yapıldaktan sonra herkes daha çok sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Tek sorun pazar sorunudur.Köyümüzde 2 adet tavuk çiftliği bulunmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Çayköy köyüne hizmet katkılarınızdan dolayı valibey lakaplı Muhtarımız Saffet BİÇER olarak çok teşekkür ederiz.Eserleriniz diger köylerede örnektir köprü,sulama göleti,şebekeli içme suyu,imam lojmanı,Köy konayı çalışmaları ve yapımı devam etmektedir,yollar,kanalizasyon bu zamana kadar köyü ve halkına hizmet eden tek muhtarsınız Devamlı da öyle kalacak sizin yaptığınız eserler herkese örnek olacaktır,devamı bekleriz.

Köy Muhtarı: İLHAN EKER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (374) 454 43 31
Cep Telefonu: 0 (532) 675 92 33

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

1990-1998 - Saffet Biçer
1999 - Saffet Biçer
1994 - Saffet Biçer

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yapımı başlatılmıştır.kanalizyon alt yapısı yaılı hazır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2009 yılında yapılacak olan seçimde tekrardan SAFFET BİÇER'in seçilmesini tüm köy halkı olarak istiyoruz.Köyümüze yapmış olduğu hizmetlerin devamını bekliyoruz.Çocuklar içinde çoçuk parkı ve köy konağı yapılmasını çok istiyoruz.Köy konayı yapımına başlanmıştır. Köy konağı inşaatı devam ediyor bunun içinde her çayköylü kardeşimizden destek ve yardımlarını bekliyoruz.

İle Uzaklığı: 140 km

İlçeye Uzaklığı: 40 km

Rakım: 624 mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Çayköy Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz