Cebeli Köyü Torul Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1

Cebeli Köyü Torul Gümüşhane konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşhane İli Köyleri - Torul Cebeli Köyü - Cebeli Köyü Hakkında Bilgiler - Cebeli Köyü ResimleriCebeli, Gümüşhane ilinin Torul ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy ve çevresinin MS 500 yıllarından beri ( Roma İmparatoru Justinyanus dönemi) var olduğu bilinmektedir. Roma tarihçilerinin verdiği bilgiye göre Kurum vadisi ( Gorom, Kromni) ve Gümüşhane de Tzanni olarak adlandırılan yerli halk yaşamakta idi. Bu halkı Romaya tabi kılmak ve bölgede hıristiyanlığı (Ortodox) hakim kılmak üzere Justinyen tarafından MS 530 da bölgeye bir sefer düzenlenerek bölge Roma hakimiyetine alınmıştır.Justinyen Roma hakimiyetinin sürdürülmesi ve halkın Hıristiyanlığa geçişini sağlamak için için Kurum merkezde bir kale, garnizon ve Şamanlı adlı bir kilise inşa ettirmişti. Hıristiyanlaşan yerli halk Türklerin Bölgeye girdiği 1071 ve öncesine kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bölge Roma döneminde Çoruhtan- Samsuna ve Güneyde gümüşhane'yi de içine alan bölgeyi kapsayan ve merkezi Trabzon olan Haldiya Satraplığının yönetimi altında idi. Gümüşhane ve çevresi Roma döneminden- Osmanlı hakimiyetine ( MS 530- 1475)kadar resmi olarak orta (Meso) Haldia olarak adlandırılmakta idi. Bölgenin Ortodox Hıristiyan (Rum) halkı, yerli topluluklardan kaynaklanan Haldiya adını Cumhuriyet dönemine kadar kulanmıştır. Tarihçi Şemsettin Günaltay Anadoluda 2500 yıldır bir bölge ve halkına değişmeden verilen tek ismin Haldiya ve Haldlar olduğunu belirtmiştir. Cebeli köyü Haldiya' dahil ve Haldların yerleşik olduğu bir köy idi. Osmanlı tebası olan Hıristiyan Rum ahali 1923 nüfus mübadelesinde Yunanistana göç etmişlerdir. Yunanistanın Selanik bölgesine göç eden Rum ların köyleri, mübadele ile Selanik Bölgesinden göç ettirilen Müslümanlara verilmiştir( Ancak Selanik göçmenleri Gümüşhane ve Cebeli köyü dahil Kurum vadisi köylerini beğenmeyerek tahsis edilen köyleri yerli müslüman Türklere satarak Ege bölgesine gitmiştir). Günümüzde Trabzon halkı gümüşhanelilere anlamını bilmeden "Haldlar-Haltlar" olarak adlandırmaktadır.

Köyün Adı

1965 ad değişikliği sonrasında köy Cebeli köyü olarak adlandırılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminden 1965 te yapılan köy adları değişikliğine kadarki adı BALADAN idi. Mevcut dillerde herhangi bir anlamı olmayan bu isme benzeyen ve adını alması muhtemel kaynak Babil imparatoru Merodach BALADAN ( MÖ 722-702) ın adıdır. Köyün adını Babilden alma olasılığı, köyünGümüşhane maden bölgesi içersinde bulunmasıdır ki bu bölge madencilik konusunda ileri düzeydeki Babililier ve Urartuluların madencilik sahalarının içersinde bulunmakta idi. Bu bilgiler ışığında köyün adını Babil Kıralından almasını olasıdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Gümüşhane iline 20 km, Torul ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 192
1997 182

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004- Abdullah Karaçengel
2004 - Osman Karabulut
1999 - Selahattin Selvi
1994 - Selahattin Selvi
1989 - Selahattin Selvi
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz