Cebrailli Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Keskin Cebrailli Köyü - Cebrailli Köyü Hakkında - Cebrailli Köyü Tanıtımı - Cebrailli Köyü Resimleri
Tarihi

Köye ilk önce Cebrail Bey gelmiş köye onun adını vermiş ve köyün adı Cebrailli olarak kalmıştır. Tarihi veriler köyün 200 yıllık olduğunu gösterir.Köy Keskin'e 17 Kırıkkale'ye 45 km uzaklıktadır.Güneyinde Kasımağa kuzeyinde Yenialibudak köyü ile komşudur.1997 yılında köyün kuzeydoğu bölgesinde antik yerleşim birimi bulunmuş çeşitli kazı çalışmaları yapılmış fakat turizme kazandırılmamıştır.Halen köyün çeşitli yerlerinde tarihi kalıntılar bulunmaktadır.Köyün Çukuryurt bölgesinde sırasıyla Roma ve Bizans izleri bulunmaktadır. Köyün başlıca önemli yerleri:Çaykara,kuruöz,burnunucu,öz,annacın ardı ve selektor tepesidir.

Kültür

Köyde en belirgin edebiyat türü mani ve ağıttır.Genelde cenazelerde yakılan ağıtlar ön plana çıkar.Köyün ağıtçısı 1950li yıllarda yaşayan Ebi lakaplı Elif Ninedir.Onun bazı ağıtlarından örnekler:

Coğrafya

Kırıkkale iline 44 km, Keskin ilçesine 17 km uzaklıktadır. köyümüz 39*35'07 kuzey paraleli 33*44'27 doğu meridyeninde bulunmaktadır

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. muhtar orhan mutlu.orhan mutlu muhtar deildir o bizim dünyamilin kardeşidir


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.