Çelebiler Köyü Sındırgı Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çelebiler Köyü Sındırgı Bilgileri - Çelebiler Köyü Hakkında - Çelebiler Köyü Tanıtımı - Çelebiler Köyü Resimleri
lçe: SINDIRGI - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: EMİN ALBAYRAKMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (266) 536 55 57

Cep Telefonu:

0(537) 213 55 39


Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 344 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10330
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Sındırgı
Web Sitesi

Çelebiler, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Bu köy kurtuluş yılları zamanında 2 kardeşin o yöreye gelmesiyle oluşmuştur.Çelebi mehmet ve Karaca mehmet kardeşlerin birbirinden ayrılması ile Karaca mehmet bu gun Karaagac koyunun kurucusu olup o bolgede yerleşmiş.Çelebi mehmet ise celebiler bolgesine yerleşmiştir.Köyün 3 tane yerleşim yeri olmuştur. İşgaller köyün son oluşumunu etkilemiştir ve en guvenli yer olarak şimdiki olduğu bölgeye yerleştirilmiştir.Köyün yeri çok güzeldir.Tam bir kentleşme planı mevcuttur.

Kültür

Köyün ünlü yemekleri: Börek en başta gelen yemeklerindendir.Her çeşiti yapılır ıspanaklı katıklı kıymalı patatesli vb.gibi...Bir diğer yemekte Tirit bır yufka yemeğidir ayrıca dügünlerde ya da sünnet cemiyetlerinde mısafirlere ikram edilır. İki katlı ısırgan otlu, katıklı vede ıspanaklı börekleride meşhurdur.Düğünlerde ve bayramlarda köye gelen konuklara en iyi şekilde ikramda bulunulmaktadır.Buğdaydan yapılan keşkek ve etli nohut vazgeçilmez yemek liste başında yer alır. Köyün gençleri iş imkânı az olduğu için dışarı gitmektedir genç sayısı cok azdırhemen hemen her düğünde tüm dışarıdaki gençler gelir ve eğlenirler şimdiki nufus 150 civarıdır
ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılan koyunların (yün)kırkım zamanı köyün ileri gelenleri tarafından birbirlerine yardım edilerek yapılır.Bu etkinlikte höşmelim tatlısı yapılarak ikram edilir.

Coğrafya

Balıkesir iline 61 km, Sındırgı ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 344
1997 392

köyün nüfüsü ekonomik nedenlerden dolayı göç edenler sayesınde çok azalmış olup köydeki sosyal faaliyetler sıfıra inmiştir

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Emin Albayrak
1999 - Mehmet M. Oral
1994 - Mehmet M. Oral
1989 - Mehmet Abi


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz