Çeltek Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zile - Çeltek Köyü - Çeltek Köyü Hakkında - Çeltek Köyü Tanıtımı - Çeltek Köyü Resimleri
Tarihi

Köy adını ÇELTEK BABA isimli din alimi evliyasından almaktadır.Köyün derin bir tarihe sahip olduğu köyde bulunan tarihi eserlerden anlaşılmaktadır.Roma,Bizans ve Osmanlı dönemine ait çeşitli taş eserler köyün orta yerinde dağınık vaziyette bulunmaktadır. Ayrıca Çeltek Baba Türbesi'nin yanında bulunan bir mezarın İsa'nın 12 havarilerinden birine ait olduğu rivayet edilmektedir.

Kültür

Türk gelenek ve göreneklerinin yaşatıldığı bir köydür.Düğünlerinde çekilen halaylar yapılan güreşler,çalınan çalgı ve müzikler bunu göstermektedir.Köyde halen düğünü yapılan damat kaçırılmakta ve ailesinden bahşiş istenmekte gelin olan kızın kapısı kardeşi tarafından tutulup bahşiş alınmadan bırakılmamakta,damadın ailesinin hayvan barınağına girip kanatlı hayvanları izinsiz alınarak damadın şerefine ziyafet çekilmekte hatta sadıç ve yiğit başı tabir edilen düğünde damadı korumak ve bilgilendirmekle görevlilerin yanında onların dalgınlıklarından yararlanılarak damadın çorapları dahi çıkartılıp alınarak bahşiş talep etmek gibi güzel eğlenceli gelenekleri vardır.Misafirperver olan köy halkı düğünlere,taziyelere gelen misafirleri paylaşarak evlerinde ağırlamakta düğün yapan veya taziyesi olan aileyle dayanışma içine girmektedirler.Köy halkı evlatlarının ellerini kınalayıp kurbanlar keserek davul zurna eşliğinde güle oynaya ASKERLİK yapmaya göndermekte askere gitmeyen genci adam olmuş saymamakta askere gitmeyene kız dahi vermemektedir.Köyün dayanılmaz mis kokulu KETE ekmegini,keşkek yemeğini,sac üzerinde pişirilen işgefe tabir edilen yufka ekmeğini,bat tabir edilen soğuk yemeğini,yaprak sarmasını,helle çorbası tabir edilen ezogelin çorbasını,mercimekli bulgur pilavını,kıymalı çökelekli peynirli pidelerini yemeye doyum olmaz.Dil sade ve öztürkçeye yakındır. Örn: Evlek,yazı,eme,emmi,badal,ferik,nacakvb.

Coğrafya

Tokat iline 76 km, Zile ilçesine 13 km uzaklıkta zilenin güneyindedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Verimli arazisi bulunan köyde özellikle şeker pancarı yetiştirilmekte ve yetiştirilen şeker pancarının şira kalitesi bölgedeki diger üretici köylerden çok daha fazla çıkmaktadır.köy yine hatırı sayılır tahıl ve yaş sebze ve meyve üreticisidir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmasının yanı sıra taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz