Çeltikdüzü Köyü Yusufeli Artvin

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yusufeli Çeltikdüzü Köyü - Çeltikdüzü Köyü Hakkında - Çeltikdüzü Köyü Tanıtımı - Çeltikdüzü Köyü Resimleri - Göcek Köyü
İlçe: YUSUFELİ

İl: ARTVİN

Köy Muhtarı: AHMET POLAT

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 490

İle Uzaklığı: 122 km

İlçeye Uzaklığı: 13 km

Rakım: 675 m


Tarihi

Eski adı "GÖCEK" olan köy, ilçede en çok çeltik (pirinç) üretiminin yapıldığı yerlerden biri olması sebebiyle "ÇELTİKDÜZÜ" adını almıştır. Köy; (kesin olmamakla birlikte) aslen AHISKA kökenlidir.Köyün tarihi hakkındaki en yaygın söylenti şu şekildedir;"Köy, Ahıska'dan ilk sürgünler döneminde Artvin'e,oradanda köyün şu an bulunduğu bölgeye gelen tek bir aileden türemiştir.Altı erkek çocuğu olan ailenin babası,eşi ölünce Artvin'den Ersis (Kılıçkaya) Beyi'ne gelip iş istemiş Ersis Beyi de o zamanlar "ılgınlık" olan Çeltikdüzü'nün şimdiki yerini gösterip o bölgeye yerleşmesini söylemiştir.Altı oğlunu alıp bu bölgeye yerleşen baba köydeki yirmi sülaleden ondördünün atası olmuştur.Diğer altı sülale köy kurulduktan sonra Narman,İspir,Utav,Kisha gibi çevre ilçe ve köylerden gelip köye yerleşmişlerdir."

Bu bilgiler ışığında köyün Ahıska'dan geldiğini kabul edersek;Ahıska Türklerinin tarihinden de bahsetmemiz gerekir.Ahıska Türkleri XIV.Yüzyılda Timur liderliğindeki Moğol istilasından kaçıp Semerkand dolaylarından Ahıska'ya göçen Selçuklu İmparatorluğuna bağlı Türk Boylarıdır.Ahıska-Ahılkelek Bölgesine yerleştikten sonra Ahıska Türkleri adını almışlardır.Ayrıca 1578 yılından 1828 Rus İşgaline kadar Anadolu'dan bölgeye göç eden, daha doğrusu Osmanlı Devleti tarafından yerleştirilen Türk nüfusuda, Ahıska Türkleriyle kaynaşmış ve Ahıska, Anadolu Türklüğü'nün bölünmez bir parçası haline gelmiştir.

Kültür

Ahıska kültür ve gelenekleriyle benzer özellikler gösteren köy, Ahıska Türkleri'yle aynı şiveyi konuşur.Yemek kültürleri de birbirine çok yakındır.Kuymak,Hasuta,Cadi,Kaysefe,Siron gibi tatlı ve yemekler Çeltikdüzü köyünde hala yapılagelen Ahıska yöresi yemekleridir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz