Çeltiközü Köyü Kargı Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kargı Çeltiközü Köyü - Çeltiközü Köyü Resimleri - Çeltiközü Köyü Hakkında - Çeltiközü Köyü TanıtımÇeltiközü, Çorum ilinin Kargı ilçesine bağlı bir köydür..köyün eski adı mandıra dır.daha sonra bakanlar kurulu kararı ile dört tarafı çeltik tarlaları ile çevrili ova olduğundan çeltiközü olarak değiştirilmiştir.
İlçe: KARGI - İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: HÜSEYİN MISIRLI


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Telefon: 0(364)6716356

Cep Telefonu: 0(533)4164023


Demografik Bilgiler:Nüfusu: 2000 - 231

1997 - 177

İle Uzaklığı: 102 km

İlçeye Uzaklığı: 13 km

Rakım: 385 m


KültürKöyün gelenek, görenek ve yemekleri 1960'lı yıllarda manda güreşleri yapılırdı.bu güreşler civar il, ilçeler ve köylerden ilgiyle izlenirdi.Bu güreşler uzun yıllar gelenek halinde devam etti.Manda sahipleri onları beslemek için özel önem gösterirlerdi.Hatta düğün manilerinde "Karısının boynundaki altınları satıp manda besleyen çeltiközü nün uşağı"şeklinde söylenerek civar köy düğünlerinde eğlence konusu olurdu.Manda yerine atların,daha sonraki yıllarda da traktör kullanımının yaygınlaşması sonunda manda beslenmesi,dolayısıyla manda güreşleride sona ermiştir.Düğünleri genellikle davul zurnalı yapılır.Ekonomik durum elverdiği müddetce gelenek ve görenekler uygulanmaktadır.Bayramlarda cami önünde toplu bayramlaşma,her yıl ağustos ayında çeltikler için herkese yemek ikramı yapılır.Sofrada olmazsa olmaz yemeğimiz piriç pilavıdır.Özel günlerde ve ramazanlarda keşkek,mıhlama,tarhana çorbası,yaprak sarması,un helvası,baklava,fısırık tatlısı bazı yemek çeşitlerimizdendir.


CoğrafyaÇorum iline 102 km, Kargı ilçesine 13 km uzaklıktadır.Özel konumu itibarıyle sinop ili boyabat ve durağan ilçeleri,Kastamonu ili Tosya ve Taşköprü ilçeleri,Samsun ili Vezirköprü ilçeleri ile komşudur.Sinop tan Karadeniz e kuş uçuşu 90 km.civarında olmaı iklimini farklı kılmaktadır.Tosya ve Osmancık ilçelerinede 35'er km.mesafededir.Üç tarafı verimli ova ile kaplıdır.Kuzeyindeki kızılçam,meşe ve ardıç ormanları çok güzel bir manzara oluşturmaktadır.İstanbul-Samsun karayolu üzerinde bulunmaktadır.Devrez çayı Kızılırmakla köy sınırları içerisinde birleşmektedir.Rakımı 400 metrenin altındadır.Avşar,Kavakçayı,İnceçay,Abdullah,Beygir cioğlu,Dereköy ve Yeşilköy köyleri ile komşudur.


İklimKöyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Haziran ortalarından ekim ayına kadar çok az yağış almaktadır.Kışları kar yağsada fazla kalmaz ve erir.


Nüfus1980 li yıllarda köy yaklaşık 120 hane,450-500 civarında bir nüfusa sahipti.1980 li yılların ortalarından itibaren İstanbul a yoğun bir göç başladı.1997 de 177, 2000 de 231 nüfus tesbit edildi.2008 adreSe dayalı sayımına göre ise köy nüfusu 273'tür


EkonomiKöyün ekonomisi tarım ve küçük çapta da hayvancılığa ve ormancılığa dayanmaktadır.Ağırlıklı olarak çeltik ekimi yapılmaktadır.Ancak genel kuraklığa bağlı olarak devrez çayı suyunun yetersiz kalması,pirincin fazla para etmemesi ve birkaç yıldır yaşanan afetler halkı başka geçim yollarına itmektedir.Bamya ve sebze ekimide yapılmaktadır.Coğrafi yapıya ,düşük rakıma ve özel iklimine bağlı olarak zeytin,nar,incir,trabzon hurması hatta kivi vb.meyvalar yetişmektedir.Aşarlar pirinç fabrikası köyümüzdedir.


Muhtarlık
Bilinen köy muhtarlarımız;MUSTAFA BACAKSIZ,OSMAN CANİKLİ,MUHARREM BOYACI,MUSTAFA TÜRKOĞLU,ŞABAN PİRİNÇCİ,ALİ BOYACI,MEHMET YELTENİR,SATILMIŞ TEKE,MUSTAFA KATIRCI VE SON İKİ DÖNEMDİR MUHTAR HÜSEYİN MISIRLI DIR.

Altyapı bilgileriKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz