Cemalli Köyü Kelkit Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşhane İli Köyleri - Kelkit Cemalli Köyü - Cemalli Köyü Hakkında Bilgiler - Cemalli Köyü ResimleriCemalli, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy kelkit havzasının en eski köylerindendir.bilinen 400 yıllık Türk geçmişi vardır.Oğuzların Kayı boyundan KARAKEÇİLİLER tarafından kurulmuştur.Musul bölgesinden gelerek yerleşmişlerdir.sir kolda elazığın hasabur köyünü kurmuşlardır.Kelkitte bilinen 7 adet Karakeçili köyü vardır.Ermenilerden çok zulüm görmüşlerdir.yine köyün ismide cemallı köyü 1800 lü yıların başlarında cemal adlı kişinin Ermenilerden kaçarak şuanki köyün arka tarafında macir pegleri denilen yerde oturdugu riayet ediyor. Şu anda hala yerleri bulunan macir peglerinden 1909 yılında şu anki köyün bulundugu yere taşınmıştır. Dışaredan gelen göçlerle beraber köyün nufusunda gözle görülür bi şekilde çoğalma olmuştur. Köyün yeri köylü nufusunu barındıramadıgından vede sel nedeniyle ordan da taşınmak zorunda kalınmıştır. o günden bu güne hala bulundugu yerde yaşanmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Tulum peyniri meşurdur.

Coğrafya

Gümüşhane iline 126 km, Kelkit ilçesine 50 km uzaklıktadır.kalkit çayının başlangıç noktasıdır.Meşur Alabalığın bulundugu köydür.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsim yağışlıdır. Doğu Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm’dir. Batı Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir. Orta Karadeniz Bölümünde ise maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1300 mm’dir. Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür. Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C’dir. Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C’dir. Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C’dir. Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C’dir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür. Ayrıca Köy Halkı Bahcelerinde sebze ve meyve ihtiyaclarını karşılayabilmektedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 100
2000 52
1997 44

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kışları kalan olmadığı için öğretmen verilmemektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz