Cemerler Köyü Akseki Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akseki Cemerler Köyü Bilgileri - Cemerler Köyü Hakkında - Cemerler Köyü Tanıtımı - Cemerler Köyü ResimleriCemerler ,Antalya Akseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: AKSEKİ

İl:ANTALYA

İle Uzaklığı:140 km

İlçeye Uzaklığı:23 km

Rakım:721 m

Nüfus:

2000:177
1997:0

tarihi

Köy, zamanın bahtsız şehzadesi CEM SULTAN'a destek veren ve mücadelesinde yanında olan karaevli ve sarıkeçili yörüklerinden oluşan insanlar tarafından M.S.1480-1490'lı yıllarda kurulmuştur. Köy ilk kurulduğu zamanlarda, bugünkü ismi MAHMUTLU köyü olan Bergus'a bağlı bir mahalle olarak aşağı yukarı 100-150 yıl kalmıştır. Daha sonra köy olarak ayrılmıştır.Bu mıntıkada kurulan en son köylerdendir.Ve köy ismini CEM SULTAN'a destek veren askerler anlamında CEMERLER olarak almıştır.

kültür

Köy'ün Buğday çorbası,ERKEÇ etinden yapılan Et yemeği, Bulgur Pilav'ı ve Un Helvası en meşhur yemekleridir.Yemekleri tamamen Tereyağı ile yapılmaktadır. Ayrıca köyün Badem, incir, üzüm ve pekmez'i çok meşhurdur.

Coğrafya

Cemerler köyü toros'ların Geyik dağları'nın eteğinde kurulmuş Antalya iline 131 km, Akseki ilçesine 18 km, Alanya'ya 64 km, Manavgat'a 43 km uzaklıkta şirin bir köy'dür. Köyün Rakımı 721 metre'dir. Köyde çok sayıda mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaraların en önemlisi ÖRÜMCEKLİ MAĞARASI'dır.Ayrıca köye 600 metre mesafede 10 metre derinliğinde şifalı 3 odalı İN bulunmaktadır.İsmi'de KOZAN İNİ'dir.

örümcekli mağarası

Cemerler köyü'nün içerisinde ve sinekli mağarası'nın 200 metre yakınında yer almaktadır.Derinliği 20 metre'dir.kreatese kalkerleri içerisinde gelişmiştir.Giriş ağzında şimdiye kadar rastlanan en büyük örümcek türlerine rastlanmıştır.Bu nedenle mağara'ya ÖRÜMCEKLİ MAĞARASI denilmektedir.Mağara'da ayrıca MİLLİPİDE isimli çok sayıda ayağı olan bir canlı türüde mevcuttur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz İklimi ve karasal iklim karışımı'dır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: MUSTAFA AY

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (242) 686 50 60
Cep Telefonu: 0 (536) 564 01 51


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz