Cengiz Hana Küsen Bulut özet Cengiz Aytmatov

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cengiz Hana Küsen Bulut özeti
Cengiz Hana Küsen Bulut özet Cengiz Aytmatov

Cengiz Hana Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov'un yazdığı diğer bir kitap olan ''Gün olur asra bedel '' in devamı niteliğindedir.

Yazar bu romanında Kuttubayev isimli bir yazarın yazdığı romanın askeri bir savcı tarafından dikkate alınması ve bunun sonucunda yazarın suçlamasını ele almıştır. Cengiz Aytmatov'un romanda genellikle üzerinde durduğu konu ise Kuttubayevin yazmış olduğu romandaki efsanedir.

Bu efsaneye göre dönemin en güçlü imparatoru olan Cengiz Han'ın sefere çıkarken kadınların çocuk doğurmasını yasaklamasıyla başlıyor. İlk başlarda bu kurala herkes saygı gösteriyor. Daha sonra birbirlerine aşık olan iki insan bu kurala uymayarak çocuk sahibi oluyorlar. Bunu öğrenen imparator ise ne kadar onları öldürmek istemese de halkının ona karşı olan saygısının azalmaması için onları idam ettiriyor.

Tansikbayev bu romanda devlete karşı bir tepki sezdiği için Kuttubayev'i suçluyor. Ve kendisinin bu suçlama sonunda rütbesinin artacağını düşünüyor. Ama Kuttubayev kendini kullandırmıyor ve kitabın sonunda intihar ediyor.

Bu romanın sonunda insanın aklına gelen ilk anlam, bazı insanların başka insanları kullanarak bir yerlere gelme isteğidir.
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Cengiz Han’a Küsen Bulut kitap özeti, Cengiz Aytmatov


Kitabın Özeti
Tansıkbayev adındaki askeri savcıya küçük bir aktarma istasyonundan Abutalip Kuttubayev hakkında ihbar gelir. Bu ihbar ona ciddi bir araştırma konusu olmaktan ziyade ikinci derecede önemli bilgi olarak sunulmuştur.
Kuttubayev eski bir savaş esiridir. O zamanlar düşmana teslim olmak zorunda kaldıklarında silahlarını kendilerine çevirip intihar etmeleri emredilmiştir onlara. Böyle davranarak iktidara bağlılıklarını kanıtlamış olacaklardır. Teslim olanlar ise bu suçunun cezasını bütün gelecek kuşaklara ve her zaman ibret olacak şekilde görmelidirler. Teslim olmak yerine intihar etmedikleri için zaten büyük bir suç işlemiş sayılıyorlardı bunlar.
Bu hainler Stalin’in rızası olmadan bağımsızlığını ilan etmeye kalkışan Yugoslavya’nın yolundan gitmek istiyorlardı. Bundan daha büyük suç olur muydu?
Abutalip Kuttubayev’in anıları arasında Yugoslav partizanların İngilizlerle buluşması da yer alıyordu. Demek ki bugünki iddiaları doğrulayacak bir dava olacaktı bu.
Tansıkbayev ortam bu derece uygum olunca ne pahasına olursa olsun itiraf ettirmeliydi, ağzından çekip almalıydı istediklerini. Gerekirse didim didim didinecek Sarı-Özekli bu yazarın işini bitirecekti.
Kuttubayev’in kayıtları arasında ta, Cengiz Han dönemine ait “Sarı-Özek Kurbanları” başlığını taşıyan bir efsane vardır. Tansıkbayev buna önce pek önem vermemiş, dikkat etmemiştir. Ama iyi incelenirse, belki orada siyasi bir ima, bir çağrışım bulabileceğini düşünür.
Kuttubayev’in yazdığı roman askeri savcı Tansıkbayev tarafından dikkate alınır ve sonunda yazar suçlanır. Cengiz Aytmatov’un romanda üzerinde durduğu konu ise Kuttubayev’in yazmış olduğu romandaki efsanesidir. Bu efsaneye göre dönemin en güçlü imparatoru olan Cengiz Han’ın sefere çıkarken kadınların çocuk doğurmasını yasaklamasıyla başlıyor. İlk başlarda bu kurala herkes saygı gösteriyor. Daha sonra birbirlerine aşık olan iki insan bu kurala uymayarak çocuk sahibi oluyorlar. Yüzbaşı Erdane ve karısı Togulan’ın “Kunan” (Yarış Tayı) adını verdikleri çocukları olur. Bunu öğrenen imparator ise ne kadar onları öldürmek istemese de halkın ona karşı olan saygısının azalmaması için onları idam ettiriyor.
Tansıkbayev bu romanda devlete karşı bir tepki sezdiği için Kuttubayev’i suçluyor ve kendisinin bu suçlama sonunda rütbesinin artacağını düşünüyor. Ama Kuttubayev kendini kullandırmıyor ve sonunda intihar ediyor. Tansıkbayev düşündüklerini başaramıyor. Her şeyi, bütün planları mahvoluyor...