CES 2009'da teknolojinin sınırları zorlanıyor

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
CES 2009'da teknolojinin sınırları zorlanıyor
Henüz piyasaya çıkmayan ürünlerin tanıtıldığı Las Vegas'taki CES 2009 fuarının ikinci gününde dikkat çeken yeni teknolojiler.

TV'lerde 2009 trendi

Intel ve Yahoo'nun TV'lere ekleyeceği Widget'lar yeni bir trend oluştururken LED ekranlı TVler, LCD ve Plazma'da incelik yarışı, bağlanabilirlik özelliklerindeki artış, kablosuz ses ve görüntü aktarımı ile internet bağlantısı öncelikli tercihler olarak dikkat çekiyor.
Dünyanın belli başlı üreticileri Yahho ve Intel'in beraber geliştirdiği widget teknolojisine odaklanmış gibi. Televizyonların internete bağlanmaları ve televizyondan flickr'a fotoğraf yüklemek, havadurumu gibi verileri almak gibi özelliklere sahip olan TV'ler yahoo'nun içerik servislerini de bu widgetlar ile kullanıcıya rahatça kullandıracak.
Exilim serisinin yenileri
Toplam 9 megapiksel çözünürlük sunan Casio Exilim FC100 ve FS10 modelleri Pro ailesinde sunulan yüksek hızda fotoğraf ve video kaydı özelliklerini küçük gövdelerinde sunuyor. Bu özellikler çerçevesinde inanılmaz olarak kabul edilebilecek kadar ince ve küçük olan cihazlar CES dahilinde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
Exilim FC100, 5x optik yakınlaştırma ve algılayıcı hareketli titreşim önleme özelliklerine sahip. FS10 ise 3x optik yakınlaştırma özelliği sunuyor. Bunların dışında aynı özellikleri sunan fotoğraf makinelerinin ikisi de 6 megapikselde saniyede 30 kare fotoğraf ve 1000 kare/sn değeriyle video çekimi yapabiliyor.
Daha güçlü ekran kartları
AMD firması yeni nesil ATI Mobility Radeon serisiyle mobil grafik pastasından daha büyük bir pay almak istiyor. HD4000 serisi olarak adlandırılan yeni grafik işlemcili görüntü kartları, hızlı bellek üniteleri ve Microsoft DirectX 10.1 desteğiyle geliyor. Firma tarafından dört model olarak satışa sunulacak kartların özellikleri şöyle:
ATI Mobiliy Radeon HD 4800 Series: oyun tutkunları için
- Sınır aşan HD oyuncular için yüksek grafik beygir gücü
- İşlem hızında TeraFlop sınırını aşan dünyanın ilk ve en güçlü ekran kartı
- GDDR5 bellek kullanan dünyanın ilk ekran kartı
ATI Mobiliy Radeon HD 4600 Series: Ultra ince sistemler için
- HD odaklı multimedya (çok ortamlı) beygir gücü
- İnce dizüstü bilgisayarlarda HD oyun deneyimini yeniden tanımlıyor
- Watt başına üstün performans
ATI Mobiliy Radeon HD 4300 ve 4500 Series: Daha ince ve düşük performanslı bilgisayarlarda HD
- Ultra ince dizüstü bilgisayarlar için uygun tasarım
- 1080p video ve yüksek kaliteli ses desteği
- Yüksek pil ömrü için düşük enerji tüketimi
Navigasyon
Geçen günlerde Java uygulamasına da sokak görünümü modunu ekleyen Google ile yarışabilecek mi bilinmez fakat 3DVU firması da Way2Go isimli üç boyutlu navigasyon uygulamasını CES dahilinde tanıttı.
Hem harita hem de gerçek görüntü üzerinde üç boyutlu navigasyon ve rota takibi yapabileceğiniz uygulama, belirlediğiniz rotanın üç boyutlu görüntüsünü mobil telefonda görüntüleyebiliyor.
Kullanıcılar üyelik başına internetten 30 adede kadar 3D rota hazırlayabiliyor. Hazırladığınız rotayı başkasına da gönderebiliyorsunuz. Aylık 5 dolar ücret ön görülen servis Mart sonundan itibaren Amerika, İngiltere ve diğer Batı Avrupa ülkelerinde hizmete sunulacak.
Memorex'ten TouchMP
CES 2009'un Samsung P3'ten sonra en çok ilgi gören dijital müzik cihazı Memorex TouchMP oldu. Toplam 6 GB dahili hafıza sunan cihaz WMA ve WMV formatlarını da destekliyor. 2.8 inç (7.1 cm) ekranı dokunmatik olarak tasarlanmış. Büyük simge ve seçenekler sayesinde parmakla rahatça kontrol edilebiliyor.
Amerika'da 99 dolardan satışa sunulacak Memorex TouchMP'nin hafızası microSF kartlarla artırılabiliyor. FM radyo, ses kaydı, sesli kitap ve podcast desteğinin yanı sıra video oynatma özelliğine de sahip.