Çeşmeören Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Çeşmeören Köyü - Çeşmeören Köyü Resimleri - Çeşmeören Köyü Hakkında - Çeşmeören Köyü TanıtımÇeşmeören, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.İlçe: MERKEZ - İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: MAHMUT YILDIRIM


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Telefon: 0(364)2549444
Cep Telefonu: 0(542)4733358


Demografik Bilgiler:Nüfusu: 2000 - 306

1997 - 280
İle Uzaklığı: 19 km

İlçeye Uzaklığı: 19 km

TarihiKöyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün eski ismi Harzadın'dır. Mezarlık incelendiğinde, köyün en az 200- 300 yıllık geçmişinin olduğu görülecektir.

KültürKöy düğünlerinin vazgeçilmez yemeği keşkektir. Gençler birbirlerine ne zaman evleneceksin diye sormazlar. "Ne zaman keşkeğini yiyeceğiz" diye sorarlar. Yolda karşıdan karşıya geçmek isteyen kadınlar, yoldan geçen bir erkek varsa saygı ifadesi olarak erkeğin geçmesini beklerler "erin yolu kesilmez mantığıyla" Yine düğünlerin vazgeçilmez figürlerinden biri de Çorum halayıdır. Perşembe günü dikilen bayrakla başlayan düğün, Pazartesi günü duvak ile "gelinin çeyizinin sergilenmesi" sona erer. Yine gelin alma öncesi "güya donatma" yapılır. Damada köyün erkekleri huzurunda damatlık elbiseleri giydirilir. Erkekler kış döneminde köy odalarında bir araya gelirler. Sohbet ederler. "Ekmek etme" kadınlar için toplanma alanlarıdır. Bir araya gelen 6-7 kadın hem ekmek yaparlar, hem de köydeki havadisler hakkında birbirlerini bilgilendirirler !!

CoğrafyaÇorum merkezine 15 km uzaklıktadır. Ahilyas, Büğdüz ve Abdalata köyleri arasındadır. Engebeli arazisi yoktur. Köyün oldukça geniş alanlara yayılan meraları vardır. Köyün topraklarının büyük bölümünde kum vardır. Bu kumlar inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Kumların çıkarıldığı çukurlarda biriken sularla tarlalar sulanmaktadır

İklimKöyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 306
1997 280


EkonomiKöyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arpa, buğday, şeker pancarı, soğan, domates, en çok üretilen ürünlerdir. Arazilerin yarısında sulu tarım yapılabilmektedir. Köyün büyükbaş hayvanlarını otlatmak için ortak çoban tutulmuştur. Civardaki fabrikalarda çalışıp köyde ikamet edenler vardır.

MuhtarlıkYerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar

2009 Şevki Torun
2004 Mahmut Yıldırım
1999 Mahmut Yıldırım
1994 Arslan Öztürk
1989 Abdullah Torun
1984 İsmail Kaplan

Altyapı bilgileriKöyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye yatılı bölge ilköğretim okulu yapıldı. Mahmut Yıldırım'ın muhtarlığı döneminde köye kanalizasyon ve köy konağı kazandırıldı. Bulunan su kaynakları ortak kullanım için su deposuna bağlandı. Meralarda hayvanların su ihtiyacını karşılamak için çeşmeler yaptırıldı. Köyün camisinde iyileştirme çalışmaları yapıldı. Yeni şadırvan yapıldı. Mavi akım doğalgaz hattının ana boruları köyün arazisinden geçmektedir. Hattın geçtiği topraklar kamulaştırılmıştır.

Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz