Ceviz ve ceviz yaprağının faydaları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
cevizin faydaları - ceviz yaprağının faydaları - ceviz yaprağı nerelerde kullanılır - şifalı bitki ceviz

Ceviz - Juglans Regia

Ceviz baharla beraber yaprakları çıkmadan çiçeklenen ,büyük bir ağaçtır.
Yaprakları haziranda haziranda toplanır. Şifalı bitki olarak kullanılacaksa yeşil ve olgunlaşmamış cevizler bir iğnenin rahatlıkla batabileceği zamanda toplanır,yeşil kabuklar kahverengiye dönmeden toplanır.

Ceviz yaprağından yapılan çay kanı temizler,bağırsak sorunları,iştahsızlık ve kabızlık için etkili bir ilaçtır.

Yapraklarının dekoksiyonu banyo suyuna ilave edilerek sıraca, raşitizm,diş çürümesi,kemik şişmesi için kullanılır.

Konak,uyuz,kepek yeşil ceviz yapraklarının dekoksiyonuyla yıkanırsa yakın zamanda bir iyileşme kaydedilir.Bu dekoksiyon egzama,ayak terlemesi ve beyaz akıntı için de kullanılır.

Gargara olarak ağız ,diş eti,gırtlak ve boğaz iltihapları için kullanılır.

Yapraklarının dekoksiyonu banyo suyuna ilave edilir mayasıl için kullanılır.

Saç dökülmesi için sık sık kafaya masaj yapılarak kullanılması halinde faydalıdır.

Bu dekoksiyon saç biti için de mükemmel bir ilaçtır.

Taze yapraklar böcekleri kovmak için kullanılır.

Haziranın ortalarında ham meyveler(bir iğne kolayca batmalıdır) toplanır, mideyi,karaciğeri ve kanı temizleyen,zayıf mideleri kuvvetlendiren,bozuk bağırsakları düzelten bir tentür hazırlamak için kullanılır.

Kanı inceltmek için çok iyi bir ilaçtır.

Kullanımı

Demleme: Çeyrek litre/1 bardak) kaynar su ile 1 tepeleme çay kaşığı ceviz yaprağı 3 dakika demlenir.

Banyo katkısı: banyo ve yıkamalar için 100gm yaprak kullanılır.1 bardak su için 1 tepeleme çay kaşığı bitki kullanılır.Kuvvetli dekoksiyonlar için miktar iki katınıa çıkarılır

Ceviz Tentürü: 20 tane ,dörde bölünmüş ham ceviz (iğne kolayca batmalı) geniş ağızlı bir kavanoza konur üzerlerine 2-3 parmak kaplayacak kadar.Ağzı sıkıca kapanır.Güneşte veya sıcak bir yerde 2-4 hafta bekletilir.Daha sonra süzülür.Günde 1 çay kaşığı kullanılır,ihtiyaca göre daha fazlası alınabilir
 

#2
Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir- Ceviz Suyunun Yararları- Ceviz Yaprağı Suyu Zayıflama Faydası-Cevizin Yararları

Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler Karaciğer için de çok faydalıdır.
Damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, mantar hastalıklarında etkili, tümör engelleyici ve bağışıklık sistemini koruyucu özellikleri bulunmaktadır.


Ceviz yaprağı ve faydaları


Ceviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı, kuvvetlendirici tonik ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü etkisi vardır.

Yaprak çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde etkilidir. Başarıyla kullanıldığı öteki hastalıklar ise, ş ve sarılıktır.

İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır.

Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır.

Ceviz yaprağı kaynatılarak, tüm sıraca, frengi , egzema, herpes (uçuk) ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir.

Favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülecektir.

Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzemalara, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir.

Ağız boşluğu iltihabı, dişeti, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.

Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde, donuk kabarcıkları iyileşir.

Ceviz yaprağı kaynama suyu, hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine friksiyon (ovarak sürme) yapmakla kullanılır.

Bu sıvı ayrıca, kafa bitine karşı da çok etklidir.

Haziran ortasında toplanan cevizlerden, mide, karaciğer ve kanı temizleyen, mide yorgunluğunu ve bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz tentürü elde edilir. Bu tentür, ayrıca kan koyuluğuna karşı da çok yararlıdır.

ÖNEMLİ UYARI: İçerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur.

CEVİZ YAPRAĞI ÇAYI

1- Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir. 2- Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir.

BANYO HAZIRLAMAK:
Tam banyolar için, iki büyük avuç ince kıyılmış yaprak, akşamdan 2-3 lt suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde, bitki miktarı bir misli arttırılabilir.

Alıntı.