Cevizli Köyü Bayat Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bayat Cevizli Köyü - Cevizli Köyü Resimleri - Cevizli Köyü Hakkında - Cevizli Köyü Tanıtım
Cevizli, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür.
İlçe: BAYAT - İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: YUSUF GÖNCÜ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Telefon: 0(364)3872026

Cep Telefonu: 0(533)3552018


Demografik Bilgiler:Nüfusu: 2000 - 351

1997 - 368

İle Uzaklığı: 87 km

İlçeye Uzaklığı: 7 km

Rakım: 850 m


Tarihi
Eski adı bir üstünde bulunan köy ile beraber evci müstecep idi. daha sonra cevizli olarak kaymakamlık tarafından değiştirildi. CEVIZLI KOYUNUN TARIHI; COK ESKILERDE BIR MILLET YASAMIS,KOYUN KUZEYINDE YER ALAN KEKLICEK MEVKII ILE CAVUSUN PINARI ARASINDA KOY HALKI TARAFINDAN YUKARI EVCI DIYE BILINEN MEVKIIDE TARIHI KALINTILAR KULLER VE KUP KIRIKLERI BULUNMAKTADIR.ESKI BIR YERLESIM YERIDIR.BU GUN KOYDE YASAYAN KABILELERIN KOY DISINDAN CESITLI VESILELER GOC EDEREK GELDIGI BILINMEKTEDID.ENKALABALIK SULALE OLAN SATILMISLAR SUNGURLU ILCESININ YAMADI KOYUNDEN GOC EDEREK,MOLLIKLER DIYE BILINEN SULALENIN DEDELERININ OSMANLININ ARAZİ DAĞITIMI SIRASINDA 18.YY DA TARLA SAHİBİ OLMAK İÇİN ISKILIP`IN AKPINAR KOYUNDEN GELDIGI,BEKIRLER SULALESIDE MOLLIKLERE BAGLI OLARAK AKRABALIK NEDENLERINDEN DOLAYI BU KOYE GELDIKLERI BILINMEKTEDIR.AYRICA IKIZOGULLARI DIYE BILINEN SAYICA AZ FAKAT ZENGIN OLAN SULALENINDE ISKILIP TEN DEVLET TARAFINDAN ODUL OLARAK BU KOYE CIFTLIK OLARAK YERLESTIGI GERCEKTIR.KOYUMUZDE YAKLASIK 7 8 SULALE YASAMAKTADIR;SATILMISLAR, MOLLIKLER,BEKIRLER,KURTLER,ARAPLAR,KOSELER,MISTIKL AR,KURTELLER. KOYUN TAM ORTASINDA BIRDE YATIR VARDIR.KOYUN ESKI ADLARI SOYLEDIR;EVCU,CORUMKURT,EVCI,CEVIZLI.TARIHI HITIT DONEMINE AIT KAYA MEZARLARIDA KOYUMUZ MUCAVIR ALANINDA YER ALMAKTADIR.

Kültür

KOYUN GELENEK VE GORENEKLERI;GENELDE DINE BAGLI ORF VE ADETLERI VARDIR,KOY ODASI GAS BASI DIYE BILINEN YERLERDE GENELDE KULTUREL EKENOMIK SOSYAL FAALIYETLER GERCEKLESTIRILIR.DUGUNLERI COK SENLIKLI OLUR,SAYGI VE SEVGI HAD SAFADADIR.YARDIM SEVER HALKI, GULERYUZLU INSANLARIYLA KARSILAR CEVIZLI KOYU GELEN DOSTLARINI.KOYUN OKUMUSU COKTUR,MOLLASI HOCASI BOLDUR HAFIZI.

KOYUN YEMEKLERI; EN BASTA TARHANA CORBASI GELIR,BULGUR PILAVINI YUFKA EKMEGE DOKUP YEMEK BIR BASKADIR KOYUMUZDE,SUT YOGURT GANIMET,COK AZ BILINEN YIRTMA YEMEGI DE AGZINIZA LAYIK(YIRTMA;asma yapraginin tazesi elde parcalanarak yapilir) PEKMEZI NEFIS OLUR,TURSUSU TAM BIR C VITAMINI HAZINESIDIR,YUMURTA ILE PEKMEZI KARISTIRIP SICAK SICAK YENMESI YOK MU? KESKEGI YARMA CORBASI AYRI GUZEL OLUR CEVIZLININ.

Coğrafya

Çorum iline 87 km, Bayat ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 356
2000 351
1997 368

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar

2004 Yusuf Göncü
1999
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz