Cevizli Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cevizli Köyü - Cevizli Köyü Akçaabat - Cevizli Köyü Akçaabat Hakkında - Cevizli Köyü Resimleri


Cevizli Köyünün Eski ismi literatürde "caneni", halk dilinde "zanene" olarak bilinir.
Kültür

Köy düğünleri, kına geceleri,cumalık (düğünden bir gün sonra yapılan eğlence), asker uğurlama ziyaretleri vb. gibi kültürel etkinlikler mevcuttur.
Coğrafya

Trabzon iline 26 km, Akçaabat ilçesine 13 km uzaklıktadır. Söğütlü deresi vadisinin 12 km içine, vadinin doğu yamaçlarında kurulmuştur. Cevizli Köyü, Akçaabat'tan Düzköy'e giderken yolun solunda kalan, Şinik Belde'sinin karşısında bulunan bir köydür. Alsancak, Kirazlık, Koçlu, Şinik ve Akpınar köyleriyle çevrilidir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

İlçe: AKÇAABAT
İl: TRABZON

140'ı erkek, 138'i kadın olmak üzere nüfusu 2007 itibariyle 278'dir.
Köy büyük ölçüde göç vermiştir. Göç eden nüfus; Trabzon merkez, diğer ilçe merkezleri, İstanbul gibi büyük şehirler ve başta Almanya olmak üzere yabancı ülkelerde bulunmaktadır. Ancak göç eden bu nüfusun çoğu özellikle yaz aylarında köylerini ziyaret etmektedir.
Köy halkı Altuntaş, Armutlu, Aydın, Burgucu, Burnaz, Büyük, Çoban, Hotaman, İmam, Karamus, Kubaliç, Pehlivan ve Yıldız soyadlarıyla anılır.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 -Ömer Hotaman2004 - Ahmet Burnaz1999 - Mustafa Hotaman1994 - Ali Rıza Hotaman1989 - A. Ali Karamus1984 - A. Ali Karamus Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyün girişinde, devlete ait, tüm ile hizmet veren bir taş ocağı şantiyesi vardır. Ancak bu şantiyenin, tüm bölgenin yollarına hizmet götürürken, bulunduğu köyün yollarına pek bir faydası olmamıştır. Şantiyenin ÇED raporu yoktur ve mahkeme kararıyla bu şantiye geçici olarak kapatılmıştır. Elemanları şu an boş durmaktadır.

Köy Muhtarı: AHMET BURNAZ
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:
Cep Telefonu:
Demografik Bilgiler:
Nüfusu:2000
1997
288
İle Uzaklığı: 26 km
İlçeye Uzaklığı:13 km
Rakım:900 m
Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok
Su Şebekesi
Yok
Kanalizasyon
Yok

Köyünüze Ait Bilgi Ve Resimleri Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz