Cevizli Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri -Suşehri Cevizli Köyü - Cevizli Köyü Hakkında Bilgiler - Cevizli Köyü ResimleriCevizli, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 153 km, Suşehri ilçesine 18 km uzaklıktadır.İlçenin güneydoğusunda yer alır.Polat Deresi'nin köyüdür.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köyün nüfusu aşırı göç sebebi ile azalmıştır.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 172
1997 164

Köyde 1966 yılında açılan ilköğretim okulu halen eğitim-öğretime açıktır.Fakat bazı yıllar çocuk sayısının düşmesi sebebi ile merkeze bağlı okullara öğrenciler taşınarak eğitim sürdürülmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bu yüzden "Katranlık" ve "Nura" isminde iki tane yaylası mevcuttur.Bunlardan hayvancılık için en çok kullanılan Katranlık'dır. Nura'da da ekilip biçilen tarlalar mevcut olduğundan hayvancılık için sonbaharda kullanılır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Celalettin Saydık
2004 - Veysel Çelik
1999 - Celalettin Saydık
1994 - Celalettin Saydık
1989 - Nevzat yılmazer
1984 - Nevzat yılmazer
1984 - Hüseyin Turan
1980 - Hüseyin Turan

Altyapı bilgileri

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yeni yapılmıştır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köyün Suşehri merkeze yakın olması sebebi ve yakın köyü Akşar'da sağlık ocağı bulunduğundan sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy yolu Polat Deresi şenliklerinin yapıldığı güzargah üzerinde olması sebebi ile asfaltlanmıştır.Ayrıca bu yol İmranlı ile Suşehri'yi birbirine bağlamıştır.Köyün kurulduğu arazide zaman zaman meydana gelen heyelanlar altyapı ve yerleşimi olumsuz etkilemektedir.Muhtar CELALETTİM SAYDIK tekrar muhtarlıgı devralmasıyla tum calışmalarına hız vermiştir.Koyun butun sorunlarını halletmeye başlamıştır.İlk calışması koyun en buyuk sorunu olan heyelan sorununu uzun gayretler sonunda netıce ulaştırmıtır.43 hsne ye devlet tasrafından ev yapılacaktır .Programa alınmıştır.İkincı olarak içme suyu sorununu halletmiştır.Köyün suılama kanalrınında beton olmasını saglamıştır gereklı calışmalar yaz ayı itıbarı ile başlayacaktır.Son olarakta koyun ana yol ve baglantı yollarının asfalt olması için verılen dılekece sonocunda bu calışmada devlet tarafından programa alınmıştır.Ayrıca katranlık isimli yazlık yaylamızın yollarıda ulaşıma acılmıoş olup elektırık sıstemıde getırılecektır.SN Celalettin Saydık bey muhtarlık calışmalarına tum hızıyla devam etmektedır...

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz