Cevizlik Köyü Araç Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri -Cevizlik Köyü Araç-Cevizlik Köyü Hakkında-
Cevizlik Köyü ResimleriCevizlik, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ARAÇ - İl: KASTAMONU


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:51 km


İlçeye Uzaklığı: 6 km


Rakım:670 m


Posta Kodu 37820

Alan Kodu 0366

Tarihi

Eski adı Uğna'dır. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Üç mahalleden oluşmuş olup. Cevizlik(merkez),Harmancık ve Asar mahallelerinden oluşmaktadır.

Kültür

Bayramlarda komşu köy olan Tatlıca köyü (diğer adı ile Süzey köyüdür) ile karşılıklı ziyafetler verilerek toplu halde bayramlar kutlanır. Yemekleri, Banduma, etli ekmek,patetesli-çökelikli-ıspanaklı ekmekler, mıhlama, tirit, keşkek,doduma paça,hamur karması, cevizli çörek, kiren ekşisi, kül çöreği,pestil ve baklava çeşitleridir.ama son yıllarda köy oda ve köy konaklarında yemekler verilmekte ve genelde yemek çeşitleri çorba et yemeği pilav ve tatlı olarak yer değiştirmiştir...ilk gün unna,harmancık,asar bayram namazı için tatlıca köyüne giderler namazdan sonra köy meydanında bayramlaşmak için toplanırlar.bayramlaşma töreni bitince köy odalarında kahvaltılar verilir. 2. gün tatlıca köyü harmancık ve unnaya gider 3.gün tekrar cevizlik köyü tatlıca köyüne gider...

Coğrafya

Kastamonu iline 51 km, Araç ilçesine 6 km uzaklıktadır.Doğusunda Akıncılar Çal köyleri Kuzeydoğusunda Olucak Batısında Tatlıcca Güneyinde Sarpun (Araç çayı).Kuzeyinde Daday ilçesiyle sınırlıdır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köy nufusunun çoğunluğu iş amaçlı çeşitli illere dağılmıştır.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 164
1997 143

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ormanda en önde gelen geçim kaynağıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 - Satılmış Çakar

2004 - Aziz Çakar
1999 - Aziz Çakar
1994 - Aziz Çakar
1989 - Aziz Çakar
1984 - Osman Değirmenci

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz