Çevlik Köyü Karaisalı Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çevlik Köyü Karaisalı - Çevlik Köyü resimleri - Çevlik Köyü hakkında - Çevlik Köyü tanıtımı Adanaİlçe: KARAİSALI - İl: ADANA


Köy Muhtarı: MURAT AKKOÇ


Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

Çevlik, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri geçmişe dayalıdır.Düğün olmadan bir hafta önce çeyiz gider.Kınadan bir gün önce erkek tarafı kına yapar.Sonraki gün kız kınası olur(bu kınada her iki tarafta bulunur).Sonrada düğün şenlikler içinde yapılır.Buranın insanları çok cana yakındır.Misafirperverdirler.

yöresel yemekler

* Bulgur pilavı
* Kuru fasulye
* Bazlama,börek
* Yayık ayran

Coğrafya

Adana iline 65 km, Karaisalı ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 513
1997 318

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Çevlik Köylüleri genellikle ekin biçer,keçi otlatır,inek otlatır,arpa biçer...Bu şekilde gelir sağlarlar.Ayrıca arada sırada ekin veya başka bir şey ekme işi çıkar oraya gider ve kazanç saglarlar.

Köyümüzün geçim kaynağı genel olarak hayvancılıktır. Köyümüzün bir diğer geçim kaynağı ise; yaz mevsiminde Kızıldağ Yaylasına yakın olmamızdan dolayı insanlarımızın burada çeşitli işler yaparak geçimlerini sağlamasıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009-İbrahim Zopcuk

1999 - Hüseyin Sürmeli
1994 - Hüseyin Sürmeli
1989 -
1984 -
2009 - İBRAHİM (HACI) ZOPCUK

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Ortaokul yok taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz