Çevril Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1

Çevril Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri - Kocasinan Çevril Köyü - Çevril Köyü Hakkında Bilgiler - Çevril Köyü ResimleriÇevril, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Çok eskilerde dokuma tezgahı olan evler varmış, hayvancılık olması sebebi ile bunların yününden kök boya ile elde edilen iplerle kazak, çeket, çorap örenler varmış. Yeni yerleşim yerine taşınma ile bu tür üretimin bittiği gözlenmektedir.Köy/mahalle daha çok yazlık gibi kullanılmakta olup, köyde kalan aileler de vardır. Eskiden düğünlerde halay çekme, arap-kadı-deve oyunu ve kış gecelerinde yüzük oyunu,arap aşı yeme yarışı gibi eğlenceler kültüründe vardır. Bu gelenek gecekonu yaşamında da şehirde devam ettirilmiştir. Ancak şehirleşme ile bu gelenek ve görenekler de kaybolup gitmektedir.

Coğrafya

Kızılırmak havzasının güneyinde Kayseri, Kocasinan, Erkilet beldesine 20 km.uzaklıkta Yamula Barajına bakan yamaçta kurulmuş bir Türk Köyü'dür. Şehre 27 km. uzaklıkta olup, ulaşım özel araçlar ve büyükşehir belediyesinin haftanın 3 gününde sabah-akşam gidiş-dönüş yapan otobüslerle sağlanmaktadır.***Köyün doğu ve güneyi meşelikle kaplıdır.Geçmişte köyün boyamlı mevkiinde asırlık ceviz ağaçları vardı.Köyün yeni yerleşim yerine köylülerin yardımıyla CAMİİ yapılmıştır. İbadete açıktır.Köyün İlkokulu Baraj Altında Kaldı. Malesef 21. Asırda Köyün İlkokulu Yoktur...

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 150
2000 192
1997 175

Ekonomi

Köyün ekonomisi bağcılık, tarım ve hayvancılık iken şehre göç ve verimli arazilerin yamula barajı altında kalması ile bu da bitmiştir. Az da olsa rençberlik yapanlar vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Son dönem Muhtarları
1-Osman SEVİNÇ,
2-Ahmet YÜKSEL ve 3-Ahmet DEVİM'dir.
hmet Devim büyük bir farkla 29Mart seçimlerinde muhtarlığı kaybetmiştir.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz