Ceylanlı Köyü Göynük Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ceylanlı köyü bilgileri - ceylanlı köyü resimleri - ceylanlı köyü tanıtımCeylanlı, Bolu ilinin Göynük ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. batı karadenize ait eşşsiz manzaralarla dolu bu kır köyü bünyesinde cana yakın yurdum insanını barındırır kokusu bile bir başkadır bu memleketin insan burada kendini bir başka hisseder.söyledim ya insanları cana yakındır.köye ilk adımınızı attığınızda kapıları sonuna kadar açılır bu insanların.bünyelerinde barındırdığı hoş yemek lezzetleriyle size hemen bir sofra açıverirler.işte o zaman yerde hep birlikte tıpkı eski günlerdeki gibi yemek yemenin keyfine varırsınız ve ona doyarsınız.dedikya doyarsınz çünkü hoş yumurtalı pideleri serin mi serin pınar suları,şen şakrak kahkahaları bir başka karşılar sizi.bunlardan başka gezmesine doyulmayan tarihi nitelikli bizans kaynaklı manastır bölgesi,sekiler mevkii,kürpayra bölgesi köyümüzde görülmeye değen yerlerdendir.şimdide gelelim insanlarına güzel köyümüzde görev yapan değerli öğretmenlerimizden nazım bayır,şevki gündüz,değerli din görevlilerimizden sn eyup dinler,değerli muhtarlarımızdan fikri aydın,mehmet karakaya,yunis durhan,mehmet çelik ve mehmet seki köye ve köy halkına büyük hizmetleri olan değerli büyüklerimizdendir.yolu düşenlerin,patatesinden,baklasından,cevizinden,pes tilinden,armutundan,elmasından,ikliminden,insanınd an,hoş kokusundan geçilmeyen bu köyüne selam vermeden geçmesin.
Coğrafya

Bolu iline 160 km, Göynük ilçesine 60 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 87
1997 76
Ekonomi

ekonomisi gayet gelişmiştir
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim binası vardır öğretmen atanması için yeterli sayı bulunamadığından taşımalı eğitimden yararlanılarak diğer köylerde öğrenim gerçekleşmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalta 40 km uzakta. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz